Czy psychoterapia jest jak najbardziej wskazana?

Witam mam na imię Krzysiek mam 30 lat, od ponad 3 lat borykam się z Nerwicą lękowa, dodam że 5 lat temu zmarł mi Tata, po roku czasu zostawiła mnie moja narzeczona, nie mogłem sobie z tym poradzić więc uciekłem trochę w alkochol , oczywiście nie upijać się do upadłego, ale tak żeby zapomnieć na chwilę o tym wszystkim, ale kiedy rano się budziłem dostrzegałem dziwnych ataków, kołatanie serca, duszności, ucisk w głowie taki rozpierający ból głowy, pocenie się, ucisk w gardle, mrowienie kończyn itd... najgorzej było wieczorem chak kładłem się do łóżka to myślałem że umrę.. W Głowie mi się kotłowało, czułem taki niepokój, duszności. I oczywiście Pandemia też zrobiła swojej bardzo się tego cholerstwa boję i dziennie czytam o tych zakażeniach i za bardzo się chyba nakręcam na to wszystko. Brałem Xanax SR 1mg ale przestałem brać ponieważ z tego co wiem uzależnia, są takie dni że czuje się świetnie , a przyjadą takie że jestem nie obecny nic mi się nie chce, pracuje za Granicą i to też jest dla mnie ciężkie... Czy psychoterapia jest jak najbardziej wskazana i ile czasu taka psychoterapia trwa ? Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za odpowiedź z góry :)

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Przede wszystkim współczuję Panu wydarzeń, których Pan doświadczył, wyobrażam sobie, że zachowanie równowagi w tych okolicznościach było dużym wyzwaniem.

Diagnoza zaburzeń psychicznych nie jest możliwa na odległość, na podstawie kilku napisanych zdań. Jednak cieszę się, że zastanawia się Pan nad psychoterapią, widząc, jak bardzo doświadczane objawy utrudniają Panu codzienne funkcjonowanie. To dobry kierunek. Proszę się nie obawiać takiej konsultacji, objawy, o których Pan pisze jak najbardziej mogą i powinny być skonsultowane z psychologiem, może i z psychiatrą.

Możliwe, że stan, z którym Pan się zmaga nie jest chorobą psychiczną w medycznym tego słowa znaczeniu (jak depresja, czy nerwica), a załamaniem nerwowym wywołanym przez nawarstwienie się wielu trudności, którymi nie miał się Pan z kim podzielić. Załamanie nerwowe to termin określający kryzys psychiczny, który następuje na skutek przeżycia trudnych, traumatycznych wydarzeń, czy też przejścia z jednego etapu życia do kolejnego. Objawami zachwiania równowagi psychicznej są stany lękowe, trudności ze stawieniem czoła codziennym obowiązkom oraz objawy psychosomatyczne: bóle głowy, migreny, osłabienie, trudności ze snem, pocenie się, zawroty głowy itp. W trakcie takiego przełomu również bardzo pomocne jest zasięgnięcie wsparcia psychoterapeuty i przegrupowanie swojego systemu przekonań, być może nieefektywnych sposobów emocjonalnego reagowania.

Wspomniał Pan, że pracuje za granicą. W razie trudności ze znalezieniem terapeuty na miejscu podpowiadam, by zastanowić się nad psychoterapią online. Jest stosowana z podobnym powodzeniem, jak zwykłe spotkania stacjonarne, a w okolicznościach pandemii wielu psychoterapeutów było zmuszonych sięgnąć po tę metodę w swojej pracy.

Pozdrawiam i życzę jak najszybszego powrotu do dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego.

Zachęcam też do lektury poniższych artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-psychoterapia

https://portal.abczdrowie.pl/psychoterapia-online

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.