Nerwica - kiedy warto udać się do specjalisty?

Dzień dobry,remisja całkowita w przypadku nerwic się zdarza, ale raczej rzadko i nie następuje samoistnie. Tzn. bez przejścia psychoterapii nerwice najczęściej powraca, a leki w wypadku nerwic działają tylko objawowo, np.: łagodząc lęk, natręctwa lub ułatwiając zasypianie, ale jest to rozwiązanie doraźne. Nerwicę da się wyleczyć, ale wyłącznie przez psychoterapię.Z poważaniem.

Adam Zajączkowski

0
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Choroby takie, jak depresja, czy nerwica są uważane za przewlekłe. Oznacza to, że mogą nawracać, i bardzo często tak się dzieje, nawet po kilku latach. Bardzo wiele zależy od obranej metody terapii.

W przypadku farmakoterapii skupiamy się jedynie na objawach nerwicy, na wyciszeniu uciążliwych symptomów, bez konfrontacji z przyczyną, która wywołała chorobę. Istotne jest poddanie się psychoterapii po to, by zidentyfikować własne wzorce reagowania, schematy poznawcze, które doprowadziły do rozwinięcia się nerwicy. Nerwica jest mechanizmem obronnym, jaki pojawia się w sytuacji, gdy doświadczane cierpienie emocjonalne jest na tyle duże, że dany człowiek nie jest w stanie sobie z nim poradzić. Pozwala skupić jak w soczewce, skanalizować uogólniony lęk doświadczany przez chorego.

Mimo nawracającego charakteru nerwicy jest możliwe doprowadzenie do jej remisji i nauka radzenia sobie z jej objawami na poziomie umożliwiającym dobre, satysfakcjonujące życie codzienne. Czyli, nawet jeśli ponownie nasilą się oznaki schorzenia, doświadczany nimi człowiek coraz lepiej rozumie siebie i rządzące nim mechanizmy. Dzięki temu jest w stanie szybciej sięgnąć po metody samouspokojenia lub pomoc innych tak, by kolejne epizody były coraz krótsze, łatwiejsze do opanowania.

Pozdrawiam i życzę zdrowia.

Zapraszam również do lektury artykułów oraz odpowiedzi na podobne pytania na naszym portalu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/szanse-na-calkowite-wyleczenie-depresji-i-nerwicy-lekowej

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/szybkie-wyleczenie-nerwicy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nerwica-lekowa-i-nerwica-natrectw

https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-nerwic

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0

Dzień dobry.W przypadku chorób i schorzeń mających przewlekły charakter (a do takich można zaliczyć m.in. nerwicę) nie używa się określeń typu wyleczenie czy wyzdrowienie, bowiem schorzenia te mogą po jakimś czasie pojawić się ponownie.

Zamiast tego używa się właśnie określenia "remisja", które w tym wypadku oznacza "wygaszenie" schorzenia bądź zaniknięcie jego objawów, z zastrzeżeniem, że może ono mieć charakter czasowy.

Warto jednak mieć na uwadze, że ww. określenie nie oznacza, że schorzenie na pewno pojawi się ponownie, zatem chorobę w remisji można uznać za wyleczoną, a na pewno nie warto żyć w poczuciu zagrożenia i lęku, że z całą pewnością dopadnie nas ponownie.Pozdrawiam

Maciej Rutkowski

https://abovo.bialystok.pl/

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty