Czy ryzyko ciąży jest wysokie przy pominięciu tabletki, pęknięciu prezerwatywy i przy wystąpieniu okresu?

Witam! Mam pytanie. Od roku stosuję antykoncepcję hormonalną w postaci tabletek. Zawsze brałam je prawidłowo. Jednak w tym miesiącu nie wzięłam pierwszej i 14stej z kolei tabletki. Współżyłam do końca blistra z prezerwatywą, jednak po 6 dniach od zapomnianej pigułki prezerwatywa pękła podczas stosunku. Krwawienie jednak wystąpiło prawidłowo. Czy mimo to, możliwa jest ciąża? Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

W opisanej sytuacji istnieje małe prawdopodobieństwo ciąży. Sytuacja pominięcia tabletki zawsze stwarza możliwość zmniejszenia ochrony antykoncepcyjnej a dodatkowo pęknięta prezerwatywa także może wiązać się z zapłodnieniem. Chociaż u większości kobiet pojawienie się krwawienia miesięcznego lub krwawienia z odstawienia oznacza brak zapłodnienia, to z uwagi na rzadkie zjawisko wystąpienia krwawienia pomimo zapłodnienia wskazane jest wykonanie testu ciążowego przed rozpoczęciem następnego opakowania.

Po otrzymaniu wyniku negatywnego można spokojnie przystąpić do stosowania następnego opakowania preparatu.

Redakcja abcZdrowie.pl