Czy rzeczywiście możliwe jest, że zaszłam w ciążę?

Witam. 8 maja urodziłam synka przez cc. Oo 6 tyg byłam na kontroli i Pani doktor mówi że wszystko ok ale że jeszcze macica się oczyszcza. Po 7 tyg miałam x mężem stosunek przerywany. Dodam że Odciagam pokarm laktatoren bo nie mam sutkow dość wykształconych A synek ma krótkie wedzidelko. Od 2 dni boli mbie dol brzucha i plecy jakby na okres,ale jego brak. Dodam że jeszcze nie muesiaczjowalam. Czy mogę być w ciazy?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno to stwierdzić – laktacja oraz brak miesiączki nie przesądzają o braku płodności, dlatego tak wiele młodych rodziców niestety zapomina o antykoncepcji po porodzie. Teoretycznie wysokie stężenie prolaktyny hamuje owulację, ale nie jest to regułą – wiele matek karmiących dostaje pierwszej menstruacji nawet kilka tygodni po zakończeniu połogu. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/miesiaczka-po-porodzie.

Ponieważ powrót miesiączki po porodzie i funkcjonowanie gospodarki hormonalnej w tym szczególnym okresie to kwestia indywidualna, nie sposób ocenić, czy jest Pani w ciąży, czy też są to symptomy krwawienia menstruacyjnego, które za chwilę się pojawi. Teoretycznie szanse na zapłodnienie nie są duże, ale na wszelki wypadek warto wykonać test ciążowy – współżycie seksualne zawsze wiąże się z ryzykiem wystąpienia nieplanowanej ciąży. Być może również ten artykuł Panią zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zajsc-w-ciaze-po-porodzie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.