Czy rzeczywiście taka bezsenność może zabić?

Witam, mam 28 lat i cierpię na nerwicowe zaburzenia snu. Chodzę do terapeuty, przechodzę przez terapię, często udaje mi się zasnąć, ale bezsenność wraca co jakiś czas, takie epizody 2-3 tygodniowe, co dwa miesiące. Problem w tym, że nie mogę wyjść z błędnego koła lęku, bo boję się, że nerwicowa bezsenność może prowadzić do śmierci. Stąd nie mogę się do końca uspokoić i epizody bezsenności wracają co jakiś czas. Czy rzeczywiście taka bezsenność może zabić?

Jeśli jest Pan pod opieką terapeuty, to w pierwszej kolejności zwróciłabym się do niego z zapytaniem czy przypadkiem nie byłoby wskazane włączenie opieki psychiatry w zakresie rozszerzonej diagnostyki i ewentualnego wsparcia farmakoterapią. Nie wiem jak długo trwa terapia. Jeśli uczestniczy Pan w regularnych spotkaniach od niedawna to być może interwencja nie donosi jeszcze tak znaczących efektów, aby objawy nie nawracały. Jednak w dłuższym czasie brak efektów może oznaczać nie dość skuteczną formę interwencji terapeutycznej. Szuka Pan odpowiedzi w internecie, co jest dla mnie sygnałem, że rozważa Pan opinię innego specjalisty niż ten, z którym się spotyka. Może warto udać się na konsultację do kogoś innego celem porównania diagnostyki, proponowanej formy pracy? Bezsenność z całą pewnością osłabia, wpływa obciążająco na układ nerwowy, pamięć, koncentrację i właśnie podnosi poziom lęku. Dlatego jednym z pierwszych zaleceń często są leki regulujące sen. Skuteczność działań terapeutycznych zostaje zwiększona własnie dzięki doraźnemu zastosowaniu farmakoterapii. Bezsenność jest groźna, ale nie musi zabić. Proszę rozważyć to, co napisałam wyżej. Pozdrawiam serdecznie.

Witam Pana
Takie sytuacje, a również wszystkie swoje lęki i odczucia
warto omawiać ze swoim terapeutą – mogą się okazać
momentami zwrotnymi w terapii.
Zarówno nerwica jak i zaburzenia snu są wyleczalne
na drodze odpowiedniej psychoterapii.
Proszę dzielić się swoimi odczuciami z terapeutą.
On zna Pana historię życia, więc rozwieje wszystkie
Pana wątpliwości.

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl