Czy są długofalowe skutki picia alkoholu w młodym wieku?

Witam! Chciałbym się dowiedzieć, czy są jakieś długofalowe skutki picia alkoholu w wieku 17,5 lat. Mianowicie - jeżeli piję od 0 do 4 razy na miesiąc, gdzie na jednym spotkaniu maksymalnie wypijam 10 kieliszków rozdzielonych na długie godziny, choć średnio byłoby to koło 4 kieliszki 40% 0,5l piwo 5%, to czy mogę spodziewać się jakiś przykrych skutków w przyszłości? Nigdy nie odczułem stanu 'nawalenia się', a sam jestem też sporym chłopakiem (187cm/84kg). Dziękuję wielkie za odpowiedź! ^_^

Witam serdecznie są teorie, które mówią, że nie ryzykuje tylko ten, kto wcale nie pije alkoholu. Alkohol w nadmiarze szkodzi zdrowiu w każdym wieku i wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Radziłabym spożywać go w sposób ostrożny ponieważ jego szkodliwość zależy od cech indywidualnych organizmu. Dla jednej osoby podane przez Pana wartości będą szkodliwe dla innej nie. W razie wątpliwości może Pan udać się na konsultację do oddziału dziennego leczenia uzależnień w Kamiennej Górze. Pozdrawiam.

Mówi się "miłe złego początki", jeżeli zaczyna się Pan zastanawiać nad piciem, to być może jest już ku temu powód. Każde używanie alkoholu, nawet przez osoby zdrowe, może w końcu doprowadzić do uzależnienia. Zachęcam do jednorazowej wizyty u terapeuty uzależnień i dłuższej rozmowy z nim na ten temat.