Czy są jakieś badania, które mogą wykluczyć boreliozę?

Witam, Zostałam ukąszona przez kleszcza. Wydaje mi się, że nie był długo w skórze, bo jeszcze wczoraj na pewno go nie miałam, był bardzo mały, taki czarny punkcik. Czy teraz pozostaje mi czekać i obcerować miejsce po ukąszeniu? A może są jakieś badania, które można zrobić już teraz i wykluczyć boreliozę? Na razie rumienia nie mam, ale miejsce, w którym on bezpośrednio był jest lekko zgrubiałe i czerwone. Pozdrawiam

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Zdecydowanie proszę obserwować miejsce ugryzienia. W przypadku pojawienia się rumienia, proszę udać się na wizytę do lekarza POZ.