Czy są jakieś leki na moje zmienne nastroje po ciąży?

Witam, 4 miesiące temu urodziłam dziecko. Początki były bardzo trudne. Miałam takie myśli, ze go nie chce a jednocześnie bardzo je kochałam. Potem miałam wyrzuty sumienia, ze jestem zła matka. Teraz dogadujemy się lepiej. Bardzo je kocham ale nadal wydaje mi się,ze jestem zła matka. Moja siostra urodziła córeczkę, która jest pół roku starsza od mojego dziecka i jest dusza towarzystwa. Wszyscy ja kochają. Moje dziecko jest raczej ciche i nieśmiałe. Czasami jestem zła, ze wszyscy zachwycają się dziewczynka a moje dziecko jest zawsze jakoś tak w tyle. Poza tym siedzę w domu i chciałbym już wrócić do pracy. Jednocześnie nie chce mi się pracować. Nie lubię mojej pracy. Dzisiaj byłam u rodziców aż nagle moje dziecko zaczęło płakać bo było zmęczone i zamiast poloyc je spać u rodziców postanowiłam ze pojedziemy juz do domu a po paru minutach żałowałam. Teraz dziecko spi a ja siedzę znowu sama... przytyłam po ciąży i jestem gruba i brzydka. Sama nie wiem czego chce... jestem beznadziejna. Czy są jakieś leki na zmienne nastroje?

Dzień dobry,
Ciąża i czas po porodzie są bardzo trudne dla młodej mamy i często kobiety źle czują się psychicznie w tym okresie z wielu względów m.in. nadal rozchwianej gospodarki hormonalnej. Doradzałabym wizytę konsultacyjną u psychiatry, który być może przepisze Pani leki stabilizujące nastrój oraz wykluczy obecność u Pani tzw. depresji poporodowej. Nie wiem, czy słyszała Pani o takim zjawisku jak depresja poporodowa, której jednym z przejawów jest niechęć do własnego dziecka połączona z wyrzutami sumienia i miłością do dziecka. Oczywiście bez wywiadu nie mogę postawić diagnozy, ale warto skonsultować się z psychiatrą. Polecam także wsparcie psychologa/psychologa psychoterapeuty, który pomógłby Pani przetrwać ten trudny czas oraz powrócić do równowagi psychicznej. Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze i że to tylko przejściowe trudności.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/