Brak miłości do dziecka u młodej mamy

Jestem młodą matką - moja córeczka urodziła się dwa tygodnie temu. Nie radzę sobie z tym, nie wiem dlaczego ale mam wszystkiego dosyć. Najchętniej cofnęłabym czas i w ogóle nie decydowała się na poród. Mam wyrzuty sumienia bo przecież powinnam kochać swoje dziecko, a jest dla mnie jedynie intruzem. Co jest ze mną nie tak?
ponad rok temu

Pisze Pani 2 tygodnie po porodzie, więc mogę się domyślać, że problem trwa już od jakiegoś czasu. Prawdopodobnie dopadł Panią tzw. baby blues - stan spowodowany gwałtownym spadkiem hormonów, który pojawia się zazwyczaj 3 do 10 dni po porodzie i trwa kilka dni. Towarzyszy mu przygnębienie, poczucie bezsilności, pustki i brak radości z kontaktu z dzieckiem. Do tego dochodzi zmęczenie, strach przed ogromem nowych obowiązków, no i wyrzuty sumienia. To wszystko spotyka ponad połowę młodych mam i jest całkiem normalne. Ważne, by w tym czasie móc liczyć na wsparcie bliskich, zarówno psychiczne, jak i w obowiązkach. A zamiast obwiniać się o wspomniane odczucia, proszę pomyśleć trochę o sobie - przekazać część obowiązków i pozwolić sobie na odpoczynek. Może relaksująca kąpiel w wannie, spotkanie z przyjaciółką albo wizyta u kosmetyczki? Od porodu na pewno nie myślała Pani o sobie. Taka odskocznia należy się każdemu, pozwala zregenerować utracone siły. Wypoczęta i zrelaksowana, na pewno z większą czułością spojrzy Pani na swoje Maleństwo.