Czy seksuologi przepisuje leki na podniesienie libido?

Czy seksuolog przypisuje jakieś leki na podniesienie libido czy tylko prowadzi terapię? Mam mnóstwo chorób hormonalnych większość z nich zmniejsza libido. Więc mój pociąg seksualny od lat jest równy zeru. Tak bym chciała czuć jakaś w końcu przyjemność. Ginekolog powiedział że kobiety chore nie powinny się rozmanazac dlatego nie mają pociągu seksualnego. Czy jest ktoś w stanie mk pomóc czy już będę skazana na moja ozieblosc

Dzień dobry,

Seksuologia jako dziedzina wiedzy znajduje się na pograniczu medycyny i psychologii, co oznacza, że zajmuje się zarówno problemami seksualnymi wywołanymi stanem zdrowia jak również tymi, które wynikają z problemów natury psychologicznej. Wyróżnić więc można dwie grupy zawodowe mogące zajmować się seksuologią: są to lekarze i psycholodzy. Jeśli seksuolog jest lekarzem, może, poza formami wsparcia psychicznego, stosować również farmakoterapię, czyli zalecać/przypisywać stosowanie leków (w tym również na podniesienie libido). Jeśli natomiast seksuolog jest psychologiem (używa się określenia "psycholog-seksuolog", bądź "psychoseksuolog"), stosuje "tylko" terapię seksuologiczną, bądź psycho-seksuologiczną.

Podsumowując - jeśli problemy seksualne wynikają z problemów zdrowia fizycznego, warto poszukać lekarza-seksuologa. Jeśli natomiast przyczyną problemów z seksem jest psychika, można rozważyć zarówno konsultację z seksuologiem-lekarzem, jak również psychoseksuologiem.

Decyzja, z jakiego rodzaju wsparcia chciałaby Pani korzystać jest Pani autonomiczną decyzją.

Pozdrawiam
Maciej Rutkowski
www.abovo.bialystok.pl