Czy aby zostać seksuologiem, trzeba iść na medycynę?

Aby zostać seksuologiem trzeba iść na medycynę?

Dopiero wtedy można starać się o przyjęcie na specjalizację z seksuologii lekarskiej.
Krótsza ścieżka jest po studiach z psychologii, tam bezpośrednio po studiach można starać się o certyfikat seksuologa.
Psycholog-seksuolog nie jest lekarzem, nie może więc badać fizykalnie, wypisywać recept itp.
W pomocy pacjentom stosuje techniki psychoterapeutyczne.
Lekarze i psycholodzy zazwyczaj współpracują.
W ostatnich latach psychologów zajmujących się problematyką seksuologiczną znacznie przybyło i można powiedzieć, że zwłaszcza w dużych miastach jest ich wystarczająca ilość.
Ilość praktykujących lekarzy seksuologów jest ciągle wysoce niewystarczająca i prawdopodobnie sytuacja niewiele się zmieni ze względu na wieloletnią ścieżkę specjalizacyjną.
Jest propozycja wprowadzenia specjalizacji bezpośrednio po studiach lekarskich, ale to na razie tylko projekt.
Jako ciekawostkę podam, że w wielu krajach nie ma specjalizacji z seksuologii, a jest to jedynie "umiejetność" możliwa do uzyskania przez lekarzy różnych specjalności.
Być może to dziwne, ale zajęcia obowiązkowe z medycyny seksualnej są na uczelniach medycznych od niewielu lat.
Innym problemem jest dostępność do usług seksuologicznych. Jak zwykle "wiatr w oczy biedniejszym wieje", bo świadczenia nie są refundowane przez NFZ, a leki są zazwyczaj z 100% odpłatnością...
Ale to już inny problem i nie tego tyczyło pytanie.
Bliższych informacji na temat specjalizacji można uzyskać w Polskim Towarzystwie Medycyny Seksualnej i Polskim Towarzystwie Seksuologicznym.
Pozdrawiam. JW

Dzień dobry!

Istnieją dwie drogi uzyskania tytułu seksuologa klinicznego. Jedną z nich są właśnie studia medyczne, a następnie specjalizacje, w tym z seksuologii. Drugą drogą jest ukończenie studiów psychologicznych/ pedagogicznych/ pokrewnych oraz studiów psychoterapii. Dodatkowo jest to realizacja staży, własna psychoterapia itp. Wszelkie informacje dot. uzyskania certyfikatu seksuologa znajdują się na stronie Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego PTS.

Pozdrawiam!