Czy stan tarczycy ma wpływ na miesiączkę?

Witam, mam 19 lat i niedoczynność tarczycy. Od roku zauważyłam problem z miesiączkowaniem, dostaje miesiączkę 2 razy w miesiącu, bardzo często też w różnych odstępach czasu nieregularne. Miesiączki mam bardzo obfite i towarzyszy mi straszne bóle brzucha. Będąc na wizycie u ginekologa stwierdzono u mnie zaburzenia miesiączkowania przez wywołany stres związany ze szkołą (szkole już kilka miesięcy temu skończyłam więc już nie mam takiego stresu) i lekarz stwierdził, że jeżeli parametry tarczycowe się polepszą to miesiączka będzie unormowana. Nie widzę żadnej poprawy, ciągle jest tak jak było bez zmian i nie wiem czy nie martwic się tym, bo rzeczywiście może być to spowodowane niedoczynnością tarczycy, czy może być to coś innego. Dodam, że miałam robione USG i wszystko jest w porządku.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

faktycznie zaburzona gospodarka hormonalna może powodować również zaburzenia menstruacyjne – nie tylko ma to związek z tarczycą, choć w przypadku niedoczynności tarczycy, niedomoga gruczołu tarczowego obarczana jest odpowiedzialnością za nieregularne, ale i obfite oraz bolesne krwawienia. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zbyt-czeste-miesiaczki.

Jednak tak częste krwawienia, jakie opisuje Pani, na pewno muszą zostać wzięte pod lupę – mało prawdopodobne, by przyczyną był stres. Warto także powtórzyć badanie USG przezpochwowe oraz wykonać cytologię. Nie napisała Pani o badaniach tarczycowych – unormowanie hormonów nie jest wcale takie łatwe, nawet mimo wdrożonego leczenia, więc jeśli dotychczas nie zrobiła tego Pani, to proszę sprawdzić poziom TSH, fT3, fT4 i anty-TPO. O niedoczynności tarczycy i jej konsekwencjach przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-naturalnie-leczyc-niedoczynnosc-tarczycy.

Jeżeli mimo wszystko przyczyna takiej postaci menstruacji nie zostanie odkryta, to warto oznaczyć także poziom hormonów płciowych, ponieważ zaburzenia ich wydzielania także mogą skutkować obfitymi oraz bolesnymi miesiączkami. Proszę również pamiętać, że taka postać menstruacji wiąże się z konsekwencjami zdrowotnymi – mam na myśli anemię, warto więc wykonać morfologię krwi, by to sprawdzić.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-miesiaczka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.