Czy stany depresyjne mogą być powodowane hormonami?

Witam, mam 20 lat i od dziecka jestem związany ze sportem, już w szkole podstawowej byłem dobrze zbudowany, w gimnazjum niestety nadeszła nadwaga z braku ruchu i jedzenia fast foodow itp. Udało mi się to zrzucić, dojść do ładu aktualnie ćwiczę 6x tygodniu przy czym jest to trening siłowy, aerobowy, jem dobrze lecz zaczęło mnie zastanawiać czemu moja budowa się nie zmienia, nie działa trening aerobowy, mam też momentami słabe samopoczucie, stany depresyjne, nie jest to związane z hormonami?

Dzień Dobry Panu,

Myślę, ze przyczyną Pana obniżonego samopoczucia może być również niedobór hormonalny (pomocna byłaby konsultacja u endokrynologa).

Albo też Pana oczekiwania i równocześnie lęk względem siebie, według Pana scenariusza, że powinno się dziać tak, jak Pan zaplanował, a przeciwko czemu oporuje Pana organizm (tym bardziej, że miał Pan nadwagę)

Zachęcam Pana do rozmowy i do pracy z psychologiem, co pomogłoby Panu dotrzeć do prawdziwej przyczyny Pana słabego samopoczucia.

Życzę Panu bycia dobrym dla samego siebie,
Irena Mielnik-Madej

Witam, zaburzenia hormonalne mogą mieć wpływ na obniżony nastrój. Napisał Pan że był zawsze związany ze sportem. W gimnazjum zaprzestał ćwiczeń i miał nadwagę. Osiągnął Pan sukces, dzięki zaangażowaniu i wytrwałości zrzucił zbędne kilogramy. Teraz bardzo dużo Pan ćwiczy, bardzo dba o formę, ale przestał dostrzegać efekty swojej pracy. Czy ma Pan wyznaczony plan, efekt w wyglądzie do którego Pan dąży i będzie on wystarczający dla Pana? Obniżony nastrój może być związany również z brakiem akceptacji swojego wyglądu i tym że uważa Pan, że efekty są nieadekwatne do wysiłku włożonego w trening. Jeżeli zażywa Pan substancje które mają pomóc w treningu, a również mogą wpływać na samopoczucie, warto skonsultować się z lekarzem. Pozdrawiam