Jak normalnie żyć po zawale?

Jak zyc po zawale ktory przeszedlem niewidzac dopiero przypadek Jestem po koronografi Czy moge jezdzic na rowerze uprawiac sport mam 66lat Lecze sie na nadcisnienie od 5 lat mam nadwage

Szanowny Panie,

zapewniam Pana, że życie po zawale może być jeszcze bardziej atrakcyjne. Osoby świadome i chcące dbać o swoje zdrowie, zmieniają tryb życia, dzięki czemu czują się lepiej niosąc oczywiste korzyści dla zdrowia. Ze względu na to, że nie posiadam szczegółowych informacji, nie mogę podać Panu dokładnych wytycznych co do wysiłku fizycznego. Aktywność po zawale jest jak najbardziej wskazana, ponad to jest istotnym czynnikiem profilaktycznym przed kolejnymi. Rodzaj sportu, jaki powinien Pan wybrać to trening wytrzymałościowy - może to być jazda na rowerze, ale jeśli nie miał Pan wcześniej do czynienia ze sportem, polecam na początek spacery czy nordic walking. Wraz z upływem czasu można zwiększać intensywność. Jak pokazują doniesienia naukowe, dla osób po zawale wskazany jest również delikatny trening siłowy. Nie chodzi oczywiście o "wyciskanie" 100kg sztangi na siłowni, można ćwiczyć w domu przy użyciu np. elastycznej taśmy. Regularne ćwiczenia na pewno pomogą Panu uporać się również z nadwagą. Ponad to bardzo proszę pamiętać o odpowiedniej diecie (przy nadciśnieniu ograniczyć spożycie soli kuchennej i produktów wysoko przetworzonych i słonych np. wędlin, paluszków). Przed ćwiczeniami proszę udać się na konsultację do kardiologa, który zbada Pana pod kątem rozpoczęcia aktywności. Wizyta u fizjoterapeuty również jest wskazana - pokaże on ćwiczenia dobrane indywidualnie do Pana potrzeb i sytuacji. Życzę dużo zdrowia i wytrwałości! Pozdrawiam serdecznie