Czy stomatolog może odmówić wykonania zabiegu pacjentce z kolczykiem w języku?

Czy lekarz stomatolog może odmówić wykonania zabiegu pacjentce z kolczykiem w języku.Uważam,że kolczyk stwarza niebezpieczeństwo i brak mozliwości prawidłowej diagnostyki pacjenta bólowego.ćzy mam rację???????????

Unerwienie języka umożliwia umieszczenie tam kolczyka bez doznań bólowych. Inną sprawą jest ewentualne uczulenie na któryś ze składnkków stopu, z jakiego jest wykonany kolczyk. Jakie są objawy?

Jedynym problemem diagnostycznym może być widoczność kolczyka na zdjęciu RTG. Jeżeli kolczyk jest znacznych rozmiarów może on zasłaniać korzenie zębów dolnych uniemożliwiając diagnostykę kości w tym rejonie. Zawsze można wykonać RTG przylegające.

Witam. Przyznam, że wielokrotnie przyjmowałam pacjentów z kolczykami w ustach lecz nigdy nie przyszło mi do głowy, że stwarza to jakieś niebezpieczeństwo ( może niesłusznie). Myślę jednak, że zawsze można poprosić pacjenta o zdjęcie kolczyka jeśli nam to w czymkolwiek przeszkadza. Pozdrawiam Krystyna Pikała