Czy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych nie w trakcie miesiączki jest skuteczne?

Czy zaczęcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych nie w trakcie miesiączki jest skuteczne ? Czy chronią przed ciążą ? Spotkałam się z wieloma niejednoznacznymi opiniami na ten temat, a chciałabym się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat i więcej konkretów. Czy tak w ogóle można zacząć je brać, czy będą skuteczne i od jakiego momentu i co najważniejsze jaka jest skuteczność, czy w pełni chronią przed ciążą. potrzebuje konkretnych informacji na ten temat . Pozdrawiam :)

Lek. Marta Gryszkiewicz

Producenci leków antykoncepcyjnych zalecają rozpoczynanie stosowanie tabletek od pierwszego dnia cyklu czyli pierwszego dnia miesiączki. Dzięki temu już od pierwszego dnia można nie stosować innych dodatkowych form zabezpieczenia. Są to dni niepłodne, a owulacja występuje w połowie cyklu - czyli najczęsicej ok. 14 dnia. Zabezpieczające stężenie hormonu występuje między 3 a 5 dniem zażywania tabletek, dlatego też nie ma w takiej sytuacji ryzyka zapłodnienia. Rozpoczęcie stosowania antykoncepcji w innym terminie wymaga stosowania dodatkowej antykoncepcji w pierwszych 5-7 dniach.