Czy stosunek przerywany jest skuteczny w momencie pominięcia tabletki antykoncepcyjnej?

Witam mam 20 lat. Zażywam tabletki antykoncepcyjne od 1,5 roku są to tabletki najnowszej generacji czyli takie, które stosuje się bez 7-dniowej przerwy. W grudniu zapomniałam jednej z tabletek jednak nie mam pojęcia kiedy to było, nieświadoma dokończyłam opakowanie i dopiero przy rozpoczęciu opakowania styczniowego zauważyłam, że pierwszą tabletkę z tego opakowania powinnam zażyć we wtorek a zrobiłam to w środę, z tego wszystkiego połknęłam 2 tabletki na raz. W grudniu współżyłam dwa razy, raz w środku opakowania mniej więcej przy 12. tabletce a drugi raz przy końcu opakowania gdzieś przy 24. tabletce, jednakże w obu przypadkach był to stosunek przerywany. Krwawienie wystąpiło jak zawsze przy drugiej czerwonej tabletce czyli przy nr 26, jednakże trwało ono jeden dzień gdyż na drugi dzień wystąpiły już tylko plamienia takie jak przy końcu miesiączki, dodam że przeważnie miesiączkuję przez 4 dni. Stąd też moje pytanie czy wynikiem mojego błędu może być ciąża? Co prawda uważa się, że w płynie preejakulacyjnym występują plemniki upośledzone i rzadko mogą one doprowadzić do zapłodnienia to ja obawiam się ciąży. Mam tylko nadzieję, że przy dość długim okresie przyjmowania tabletek istnieje małe ryzyko nawet przy pominięciu jednej tabletki. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

W przypadku pominięcia lub opóźnionego przyjęcia tabletki antykoncepcyjnej należy zastosować dodatkową mechaniczną metodę antykoncepcji. Wskazana jest prezerwatywa, stosunek przerywany będzie się cechował niższą skutecznością. W takiej sytuacji może wystąpić prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.
Długotrwała antykoncepcja hormonalna sama w sobie nie zmniejsza ryzyka zajścia w ciążę w przypadku nieprawidłowości w stosowaniu tabletek.
Jeśli krwawienie po odstawieniu tabletek pojawiło się to prawdopodobieństwo zapłodnienia jest małe. Jednakże aby wykluczyć w pełni taką możliwość wskazane jest wykonanie testu ciążowego.

Redakcja abcZdrowie.pl