Dzień dobry, jeżeli Pani badania są w normie to niestety wszystko wskazuje na nerwice. Warto zarejestrować się do lekarza psychiatry, który postawi jednoznaczną diagnozę, być może wprowadzi farmakoterapię. Proszę też pomyśleć o psyxhoterapii. Jest Pani młoda także warto podjąć szybkie i skuteczne działania, żeby nerwica nie zawładnęła Panią, żeby mogła Pani żyć pełnią życia i nie bać się.
Pozdrawiam A. Pacia
Witam
Proszę zaufać lekarzowi, wskazane jest leczenie "Nerwicy" metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej, ponieważ farmakoterapia w pewnym stopniu niweluje objawy - jednak nie leczy przyczyny problemu, która wraz z odstawieniem farmakoterapii nasila objawy chorobowe.
Zaburzenia lękowe - zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną objawiają się przyspieszonym pulsem (tachykardią) i podwyższonym ciśnieniem krwi, uciskiem w klatce piersiowej, problemami gastrycznymi, wskutek pobudzenia układu współczulnego (nadnercza produkują katecholaminy - adrenalinę i noradrenalinę), w stanach zagrożenia, np., strach, gniew, organizm mobilizuje się do działania., może występować napięcie mięśniowe, ból w okolicy karku i pleców.
Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy 3 czynniki lęku:
(1) Poznawczy (myśli, wyobrażenia).
(2) Fizjologiczny (doznania w ciele).
(3) Behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te aspekty wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego).
Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania,
Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją.
Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne, W tym przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Terapia poznawczo-behawioralna pomaga zmieniać przekonania, dzięki którym łatwiej jest radzić sobie z problemami w życiu codziennym.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry. Jeśli podejrzewa Pani, że cierpi na nerwicę, warto skontaktować się z psychoterapeutą aby ten zdiagnozował Pani stan zdrowia, a następnie jeśli będzie to konieczne podjął się terapii, lub skierował do dalszej terapii. Może Pani skorzystać dodatkowo z pomocy psychiatry, który może zaproponować Pani odpowiednią farmakoterapię mającą na celu zmniejszenie dokuczliwości objawów. Proszę pamiętać ze tylko w pracy z psychoterapeutą będzie mogła Pani przepracować i wyleczyć przyczyny nerwicy. Sądzę, ze powinna Pani różne skonsultować się z lekarzem, aby ten zbadał guzy, które Pani zaobserwowała. Myślę, że żaden z opisanych przez Panią objawów nie powinien zostać zaniedbany. Mogą one niestety narastać i coraz bardziej utrudniać Pani życie., w zasadzie w każdym jego obszarze. dlatego warto już teraz poszukać pomocy. Spadek wagi może wynikać również z problemów gastrycznych, o których Pani pisze. Również przeżywany stres przyspiesza metabolizm organizmu, co może skutkować ubytkiem wagi. Serdecznie pozdrawiam
http://psychoterapia-krakow.net/
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy przy nerwicy wegetatywnej mogą pojawić się skoki ciśnienia? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak najskuteczniej wyleczyć nerwicę serca? – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Jak postępować z uczuciem guli w gardle przy nerwicy? – odpowiada Mgr Krzysztof Łowigus
- Nerwica i skoki ciśnienia – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Czy przy nerwicy lękowej występuje wysoki puls? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy zimne poty i ból w klatce piersiowej oznacza nerwicę? – odpowiada Dr Krzysztof Dudziński
- Czy nerwica może powodować arytmię? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy poniższe objawy mogą wynikać z nerwicy? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czego wynikiem są napięte mięśnie? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak się diagnozuje nerwicę? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
artykuły
Nerwica lękowa - co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie, życie z nerwicą lękową
Nerwica lękowa jest dość powszechnym problemem, kt
Psychoterapia - czym jest, kto jej potrzebuje, rodzaje psychoterapii
Psychoterapia to stosowanie metod psychologicznych
Agorafobia - objawy, diagnoza, zaburzenia towarzyszące
Agorafobia (agoraphobia) to słowo pochodzące z jęz