Czy Sulpiryd zwiększa inteligencję?

Witam Chciałbym sie dowiedzieć czy sulpiryd zwiększa inteligencję. Choruję na schizofrenię paranoidalną. Wróciłem do tego leku po wielu latach z braku mozliwości ubezpieczenia i wysokich cen pozostałych leków. Od tak roku czy pół roku bardzo wyraźnie zwiększa się moja inteligencja. Czy to przypisać mam sulpirydowi? Biorę 400 mg dziennie, 200 rano i 200 wieczorem. Za starych czasów takich rzeczy nie zaobserwowałem, ale też wtedy szybko przeszedłem na olanzapinę. Z góry dziękuję za odpowiedź.
MĘŻCZYZNA, 36 LAT ponad rok temu

Witam.
W przypadku farmakoterapii, w tym również przy schizofrenii paranoidalnej, ważne jest, by leczenie odbywało się pod kontrolą lekarza psychiatry. Zadane przez Pana Pytania najlepiej by zaadresować do niego.

Jeśli nie ma Pan ubezpieczenia, warto zatroszczyć się, by je uzyskać, na przykład zgłaszając się do Urzędu Pracy.

Pozdrawiam,
Daniel Lipka
psycholog, psychoterapeuta
https://www.psychoterapiakompas.pl
https://www.psychoterapiakompas.pl/blog

0

Dzień dobry!
Nie rozumiem co ma Pan na myśli pisząc, że "od pół roku bardzo wyraźnie zwiększa się inteligencja"? Generalnie leki nie są w stanie wpłynąć na poziom inteligencji. Możemy jednak obserwować ich wpływ na funkcjonowanie procesów poznawczych, jak pamięć, koncentracja, uwaga. Innymi słowy - leki nie mogą sprawić, że będziemy bardziej inteligentni, ale mogą wspomagać, funkcjonowanie naszych procesów myślenia, etc. Być może ten wpływ leku zauważył Pan u siebie?
Z wyrazami szacunku
Barbara Sulanowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Określenie rodzaju inteligencji

Witam, Z czym związany jest taki rodzaj inteligencji, bystrości? - kiedy nie rozumie się rzeczy prostych, przychodzą one z wielkim trudem (przykładowo jakies zadania matematyczne), natomiast rzeczy bardzo trudne - z wielką łatwością, jak gdyby doznało się oświecenia w danym momencie. Kiedyś pewien profesor, który mnie uczył tak mnie skwitował, że albo jestem tępy, albo mam przebłyski geniuszu, z łatwymi rzeczami często mam problem, a z trudnymi odwrotnie. Dlaczego tak się dzieje?
MĘŻCZYZNA, 26 LAT ponad rok temu

Witam. Tak czesto bywa, ze geniusz ma problem z poradzeniem sobie z prostymi rzeczami. Dzieje się tak z powodu funkcjonowania mózgu takiej osoby, ze jedne ośrodki są mocno rozwinięte, a inne nie.
Magdalena Brabec

0

Witam,
pisze Pan bardzo ogólnie. Generalnie rzeczywiście są rożne rodzaje inteligencji i zdolności. Pan zapewne jedne ma bardzo dobrze rozwinięte, być może inne nieco mniej. Może być też tak, że przy wykonywaniu prostych zadań także inne czynniki wpływają na ich gorsze wykonanie, takie jak trudności z utrzymaniem koncentracji, może nieco z motywacją. Taki bardzo nierówny profil inteligencji zdarza się raczej rzadko, choć typowe są różnice w poszczególnych zdolnościach, zwykle nie są drastyczne. Może warto skonsultować się z psychologiem, dokładniejsze informacje może Pan otrzymać po indywidualnej diagnozie. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy IUGR ma wpływ na inteligencję?

Mam dziś 20 lat, gdy miałam lat 10 stwierdzono u mnie zespół iugr, mam wzrostu dziś 147 cm i jestem bardzo szczupła wręcz chuda. Czuję się przez mój wzrost bardzo źle, mam wrażenie że przez to nie znajdę nigdy sobie kogoś do związku, boję się że męzczyźni nie patrzą na mnie jak na osobę atrakcyjną lub wogle jak na kobiete. Zastanawiam się też czy IUGR ma wpływ także na moją inteligencje czy też czy nie osłabia mojej zdolności uczenia się.
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Witam,
Wiele badań wskazuje na częstsze występowanie otyłości, cukrzycy typu I, nadciśnienia w grupie dorosłych u których zdiagnozowano IUGR w okresie noworodkowym w odniesieniu do grupy „zdrowych” dzieci.
Raczej nie ma wpływu na zdolność uczenia się.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty