Czy Sulpiryd zwiększa inteligencję?

Witam Chciałbym sie dowiedzieć czy sulpiryd zwiększa inteligencję. Choruję na schizofrenię paranoidalną. Wróciłem do tego leku po wielu latach z braku mozliwości ubezpieczenia i wysokich cen pozostałych leków. Od tak roku czy pół roku bardzo wyraźnie zwiększa się moja inteligencja. Czy to przypisać mam sulpirydowi? Biorę 400 mg dziennie, 200 rano i 200 wieczorem. Za starych czasów takich rzeczy nie zaobserwowałem, ale też wtedy szybko przeszedłem na olanzapinę. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam.
W przypadku farmakoterapii, w tym również przy schizofrenii paranoidalnej, ważne jest, by leczenie odbywało się pod kontrolą lekarza psychiatry. Zadane przez Pana Pytania najlepiej by zaadresować do niego.

Jeśli nie ma Pan ubezpieczenia, warto zatroszczyć się, by je uzyskać, na przykład zgłaszając się do Urzędu Pracy.

Pozdrawiam,
Daniel Lipka
psycholog, psychoterapeuta
https://www.psychoterapiakompas.pl
https://www.psychoterapiakompas.pl/blog

Dzień dobry!
Nie rozumiem co ma Pan na myśli pisząc, że "od pół roku bardzo wyraźnie zwiększa się inteligencja"? Generalnie leki nie są w stanie wpłynąć na poziom inteligencji. Możemy jednak obserwować ich wpływ na funkcjonowanie procesów poznawczych, jak pamięć, koncentracja, uwaga. Innymi słowy - leki nie mogą sprawić, że będziemy bardziej inteligentni, ale mogą wspomagać, funkcjonowanie naszych procesów myślenia, etc. Być może ten wpływ leku zauważył Pan u siebie?
Z wyrazami szacunku
Barbara Sulanowska