Czy szew po ekstrakcji stanowi zagrożenie?

Witam, dzisiaj usunięto mi szwy po ekstrakcji dolnej ósemki. Zauważyłam że w dziąśle znajduje się kawałek szwa pokryty białym nabłonkiem. Czy ten szew stanowi zagrożenie, czy powinien zostać usunięty? Druga sprawa to wgłębienie w miejscu gdzie znajdował się ząb? jak długo zajmie jego całkowite wypełnienie? na ten moment wnętrze jest ciemnobordowe. Ost pytanie, jak długo od ekstrakcji zęba powinnam wstrzymać się od ćwiczeń fizycznych (aerobik, brzuszki)? Pozdrawiam, Gosia

Witam serdecznie,
Pozostawiony szew nie stanowi zagrożenia, warto jednak podejść na wizytę do lekarza wykonującego zabieg w celu jego wyjęcia, ze względu na częstsze zaleganie pokarmu w tym miejscu.
Gojenie zębodołu jest w dużej mierze zależne od rozległości zabiegu, wielkości zęba, stopnia zatrzymania zęba, techniki użytej podczas usuwania i szycia. Zazwyczaj wstępne zamknięcie zębodołu trwa nieco ponad 2 tygodnie, czasem jednak należy czekać aż do 2 miesięcy. W razie jakichkolwiek wątpliwości czy obaw, warto skonsultować się ze swoim stomatologiem.
Jeśli chodzi o ćwiczenia fizyczne, to przez tydzień po zabiegu nie są wskazane ćwiczenia/siłownia. Zwykle w drugim tygodniu, jeśli stomatolog nie powie inaczej, można już ćwiczyć, jednak należy to robić stopniowo i nie przesadzać z intensywnością. Nie powinniśmy jednak w drugim tygodniu od zabiegu stosować ćwiczeń z użyciem ciężarów.