Czy tabletki działały?

Mam pytanie, biorę tabletki od września ubiegłego roku i ostatnio kochałam się z mężem i on spuścił się we mnie. Czy mogę być w ciąży? Wcześniej jakieś 2,5 roku temu brałam tabletki a we wrześniu 2010 byłam w ciąży ale poroniłam. Proszę o radę, bo nie wiem, bardzo się boję. Wiem, że tabletki nie dają 100 procent gwarancji ale zawsze jakąś dają, więc na razie miałam normalnie okres. Czekam teraz co będzie.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witaj,
nie ma antykoncepcji skutecznej w 100%. Warto jednak pamiętać, że skuteczność antykoncepcji uzależniona jest między innymi od regularności przyjmowania tabletek oraz od nieprzyjmowania leków mogących wpływać na jej skuteczność.
Jeżeli przyjmujesz regularnie tabletki (mniej więcej o stałej porze zgodnie ze schematem zalecanym) oraz nie przyjmujesz leków obniżających skuteczność antykoncepcji (np. niektóre antybiotyki, suplementy diety i inne) oraz nie wymiotowałaś, nie miałaś ostrych biegunek wówczas skuteczność działania tabletek jest bardzo wysoka i ryzyko zapłodnienia minimalne. Wówczas nie trzeba stosować "stosunku przerywanego" w czasie współżycia.
Pozdrawiam!