Zapytaj lekarza

7 4 2 , 4 5 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy tabletki Euthyrom spowodują większy przyrost masy?

Witam ,mm 18 lat ,169wzrostu , ważę 55kg . wczoraj dowiedziałam się , że mam niedoczynność tarczycy,lekarz zapisał mi 'euthyro n25' . Czy tabletki spowodują większy przyrost masy ? dodam , że w ciągu 5 msc schudłam około 8kg (bez aktywności fizycznej , jem regularne posiłki ).
KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Hormony a zachowanie

Witam Panią,

W przypadku niedoczynności tarczycy jednym z głównych objawów jest wzrost masy ciała, a nie jej spadek. Być może za spadek masy ciała u Pani odpowiada inna przyczyna. Proszę sprawdzić poziom hormonów. W jawnej niedoczynności tarczycy TSH jest podwyższone, a hormony obwodowe fT3 i /lub FT4 obniżone. Chyba, że jest Pani w fazie tzw.. Hashitoxicosis, która może dawać przejściowe objawy nadczynności tarczycy.
Jak pewnie przeczytała Pani ulotkę Euthyrox bardzo rzadko na początku leczenia może powodować wzrost masy ciała i jest on zwykle niewielki. Z kolei warto wiedzięc, że dawki terapeutyczne hormonów tarczycy nie powodują zmniejszenia masy ciała pacjentów, dlatego ich stosowanie w tym celu nie jest uzasadnione. Niektóre kobiety stosują Euthyrox celem redukcji masy ciała...

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy