Czy tabletki mogły spowodować przebicie błony?

Mam 21 lat, biorę tabletki Seasonique od prawie 2 miesięcy. Od 9 dni mam krwawienie, a zostało mi jeszcze ok.40 tabletek do okresu. Czy to przez tabletki, czy mogłam sobie przebić błonę? Jestem dziewicą.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

krwawienie z powodu przebicia błony dziewiczej może Pani wykluczyć – o ile do defloracji może dojść nawet przy nieumiejętnym wkładaniu tamponu lub poprzez intensywne ćwiczenia fizyczne, o tyle nie prowadzi to do krwawienia trwającego kilka dni. Zazwyczaj defloracja powoduje plamienie lub niewielkie krwawienie, które powinno ustąpić w niedługim czasie. Więcej w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/przerwanie-blony-dziewiczej.

Seasonique to antykoncepcja doustna, opierająca się na przyjmowaniu tabletek hormonalnych przez 91 dni – przez 84 przyjmuje się pigułkę zawierającą lewonorgestrel i etynyloestradiol, zaś przez kolejne 7 dni tabletkę zawierającą tylko drugi z tych hormonów i wówczas powinno wystąpić krwawienie z odstawienia. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Wystąpienie krwawienia wcześniej może pojawić się w trakcie zażywania pigułek z pierwszego opakowania wskutek nieuregulowania stanu hormonów organizmie. Wówczas należy kontynuować zażywanie pigułek dokładnie tak, jak wskazuje to producent, czyli 84+7. Pewne nieregularności w występowaniu plamień czy krwawień są typowe dla pierwszych 3 miesięcy stosowania złożonych środków antykoncepcji hormonalnej – po tym czasie gospodarka hormonalna powinna się unormować, a krwawienia pojawiać zgodnie z założeniem. Jeżeli krwawienie nie ustąpi lub pojawi się ponownie, należy niezwłocznie skontaktować się z ginekologiem, by wykluczyć jakiekolwiek nieprawidłowości.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.