Jak przyjąć teraz antykoncepcję żeby była skuteczna?

Od około tygodnia przyjmuję tabletki Seasonique. Pierwszą przyjęłam w 2 dniu cyklu, bo na ulotce jest informacja: "Rozpoczęcie może również nastąpić 2. do 5. dnia cyklu, ale wtedy należy stosować dodatkowe środki antykoncepcyjne przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek". Tak też zrobiłam, jednak zaczęłam opakowanie od drugiej tabletki na blistrze. Każdego kolejnego dnia przyjmowałam w dobrej kolejności, ale pierwsza tabletka została nieruszona. Teraz zauważyłam, że na ulotce jest informacja: "Z powodu odmiennego składu tabletek konieczne jest rozpoczęcie stosowania od pierwszej tabletki w lewym górnym rogu pierwszego blistra w opakowaniu i przyjmowanie tabletek codziennie. W celu zachowania prawidłowej kolejności należy przestrzegać kierunku zgodnie ze strzałkami na blistrze". Jednocześnie jest podane, że: "Jedna różowa tabletka zawiera 150 mikrogramów lewonogestrelu i 30 mikrogramów etynyloestradiolu". W związku z tym: czy rozpoczęcie opakowania od drugiej tabletki coś zmienia - jeśli tak, to jak teraz z tego wybrnąć, żeby antykoncepcja była skuteczna?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

tabletki antykoncepcyjne Seasonique charakteryzują się wydłużonym schematem działania, ponieważ przyjmuje się je nieprzerwanie aż przez 91 dni.

Każde opakowanie tabletek Seasonique składa się z 84 różowych tabletek złożonych (które zawierają 150 mikrogramów lewonorgestrelu oraz 30 mikrogramów etynyloestradiolu) oraz 7 białych tabletek (które zawierają 10 mikrogramów etynyloestradiolu). Ważne więc, aby nie pomylić tych tabletek z uwagi na inny skład.

Skoro rozpoczęła Pani przyjmowanie Seasonique od drugiej tabletki, to proszę przyjąć ją po ostatniej różowej tabletce lub po prostu ją pominąć, skracając tym samym cykl o jeden dzień.

Inne pytania o tabletki Seasonique znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/seasonique-a-miesiaczki,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-przesunac-okres-przyjmujac-seasonique,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-tabletki-mogly-spowodowac-przebicie-blony.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.