Czy tabletki wpływaja na żywotność plemników w macicy?

Witam, chciałabym się dowiedzieć ile żyją plemniki w macicy przy braniu tabletek antykoncepcyjnych (ile godzin). Z góry dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych nie wpływa na długość życia plemników. Mechanizm działania antykoncepcyjnego preparatu polega na wprowadzeniu pacjentki w  "stan ciąży farmakologicznej". Oznacza to, że nie dochodzi do fizjologicznych zmian hormonalnych. Dodatkowo dochodzi do zmiany charakteru śluzu szyjkowego utrudniającego poruszanie się plemników oraz zmianie śluzówki macicy, uniemożliwiającego zagnieżdżenie. Jak Pani widzi, tabletki działają wielokierunkowo, ale nie bezpośrednio na żywotność plemników.

Pozdrawiam