Tabletki i dodatkowe zabezpieczenia

Mam nurtujące mnie pytanie. Czy zażywając tabletki mogę pozwolić mojemu partnerowi dochodzić we mnie bez obawy, że dojdzie do zaplodnienia? Do tej pory oprócz tabletek używaliśmy dodatkowo prezerwatywy, ale chyba po to bierze się tabletki, żeby nie stosować dodatkowych metod. Nie jestem pewna swojej opinii, więc prosiłabym o fachową poradę.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Tabletki antykoncepcyjne są uważane za najskuteczniejszą metodę antykoncpecyjną. Jeśli przyjmuje je Pani regularnie, zgodnie z instrukcjami na ulotce, to szansa na zajście w ciążę jest zredukowana prawe do zera. Ich głównym działaniem jest zahamowanie owulacji. Jeśli z jakichś powodów mechanizm ten zawiedzie, w odwodzie jest jeszcze wpływ na śluz szyjkowy (staje się on mniej "przyjazny", mniej przepuszczalny dla plemników), oraz zmiany w błonie śluzowej macicy, utrudniające zagnieżdżenie się zarodka (działanie wczesnoporonne). Jeśli więc chodzi o zabezpieczenie przed możliwością zajścia w ciążę, może Pani zaufać hormonom, nie trzeba stosować dodatkowo prezerwatywy.

Pozdrawiam!