Witam!
Biegunkę stwierdzamy w sytuacji, gdy oddawanie stolca o luźnej i płynnej lub półpłynnej konsystencji występuje więcej niż 3 razy w ciągu doby, a jego łączna masa przekracza 200g. Najczęściej jest to krótkotrwały i niegroźny stan, a postępowanie polega na łagodzeniu objawów, nawadnianiu organizmu, przyjmowaniu elektrolitów. Zazwyczaj biegunka samoistnie ustępuje.
Etiologia biegunki może być różnorodna, może być spowodowana zakażeniem wirusowym, bakteryjnym, pasożytami lub grzybami, zatruciem pokarmowym. Możliwa jest również biegunka poantybiotykowa – dochodzi do niej na skutek zniszczenia przez antybiotyk flory fizjologicznej przewodu pokarmowego. Być może w Pani wypadku doszło do zniszczenia flory bakteryjnej po antybiotyku. Niestety ocena sytuacji na odległość, bez dodatkowego wywiadu, być może pogłębienia diagnostyki nie jest możliwa.
Pytała Pani również o możliwość spowodowania biegunki stresem. Jest to również możliwa opcja, ponieważ nasze ciało jest bardzo skomplikowanym systemem powiązanych ze sobą narządów. Poczucie zagrożenia, jakie odczuwamy w stresie powoduje zwiększoną produkcję adrenaliny, noradrenaliny i kortyzolu, podnosi się napięcie mięśniowe i krwi. Żołądek także reaguje poprzez produkcję zwiększonej ilości kwasów trawiennych. Dlatego czujemy zgagę i pieczenie, co może tłumaczyć dyskomfort w klatce piersiowej, o którym Pani pisała, a także może dojść do biegunki. Jest to bezpośrednia przyczyna. W przypadku narażenia na długotrwały stres, może rozwinąć się choroba wrzodowa żołądka, dwunastnicy, nadwrażliwość jelita grubego, zapalenie błony śluzowej – wtedy biegunka jest skutkiem wymienionych schorzeń.
Dlatego, ze względu na ogromną różnorodność przyczyn opisanego przez Panią stanu rzeczy, zachęcam do kontaktu ze specjalistą. Już w przypadku biegunki utrzymującej się dłużej niż 2-3 dni należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub gastrologiem. Długie utrzymywanie się biegunki może skutkować odwodnieniem oraz utratą dużych ilości elektrolitów, co jest groźne dla zdrowia.
Poniżej zamieszczam odwołania do artykułów oraz odpowiedzi na podobne pytania na naszym portalu:
• https://portal.abczdrowie.pl/biegunka-poantybiotykowa-przyczyny-objawy-leczenie
• https://portal.abczdrowie.pl/biegunka-pochodzenia-pasozytniczego
• https://portal.abczdrowie.pl/przewlekla-biegunka
• https://portal.abczdrowie.pl/jak-uniknac-biegunki
• https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wodnista-biegunka-a-mozliwe-przyczyny
• https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wodnista-biegunka-po-leczeniu-szpitalnym-antybiotykami
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Na co wskazuje ta biegunka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co może znaczyć ten silny ból brzucha i biegunka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Na co może wskazywać taka biegunka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego mam te biegunki w sytuacji stresu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co mogą znaczyć te mdłości i biegunka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Na co wskazuje ból brzucha, mdłości i biegunka? – odpowiada Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
- Czy to może być zwykła biegunka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Biegunka w 34 tygodniu ciąży – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Przewlekły stres, ból brzucha i rozwolnienie – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Co sugeruje ostry ból brzucha i nudności? – odpowiada Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek