Czy taka dawka witaminy D3 z K2 jest bezpieczna?

Witam, cierpię na depresję i biorę leki anafranil i mirtor, pomagają mi lecz nie jestem do końca zadowolony, ostatnio dodatkowo zacząłem brać Wit d3 z k2 MK7 i osiągnąłem duża poprawę, biorę 10000 jednostek tej witaminy, czy jest to bezpieczna dawka? Dodam że miałem niedobór tej Wit we krwi, proszę o odpowiedź, pozdrawiam

Witam. Tak duże dawki witaminy D3 może zalecić tylko lekarz w przypadkach uzasadnionych stanem zdrowia pacjenta. 10 tysięcy jednostek to nie jest bezpieczna dawka jeśli jest przyjmowana stale przez dłuższy okres czasu. Zgodnie z zaleceniami dorosły człowiek powinien przyjmować 800 do 2000 jednostek, w przypadku otyłości do 4000 jednostek - to także u dorosłego człowieka maksymalna dawka uważana za bezpieczną, co nie oznacza, że jest to dawka rekomendowana. W okresie letnim jeżeli tylko między godziną 10 a 14-ta przez 15-20 minut dochodzi do ekspozycji odsłoniętej skóry ramion, twarzy, dekoltu na słońce bez użycia filtrów w zasadzie jest szansa na jej naturalne wytworzenie przez organizm. Warto także w tym okresie skontrolować poziom wit. D3 we krwi, szczególnie jeśli wcześniej stwierdzono jej znaczny niedobór. Powinien Pan też wiedzieć, że długotrwałe przedawkowanie witaminy D3 jest możliwe wyłącznie poprzez suplementacje, skutkuje zwiększonym wchłanianiem wapnia z pożywienia ale także jego resorpcją z kości i zwiększeniem jego poziomu w surowicy krwi. Skutki to m.in. hiperkalcemia, która objawia się bólami głowy, zmęczeniem, nudnościami, wymiotami, wzmożonym pragnieniem, wielomoczem. Może także dojść do utraty potasu z moczem i kamicy nerkowej. Duże dawki są więc niebezpieczne jeśli są przyjmowane bez nadzoru lekarza i długoterminowo. To dawka czyni truciznę. Pozdrawiam.