Czy takie podwyższone OB powinno mnie niepokoić?

Witam , mam 19 lat i przy badaniach krwi wyszło, że mam podwyższone OB wynosi 45 mm/h byłam kilka dni przed miesiączką czy mam powód do niepokoju.?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

OB może być podwyższone z różnych powodów i nie zawsze ma ono związek z chorobą.

Należy przy tym pamiętać, iż wyniki badań należy zawsze rozpatrywać biorąc pod uwagę ogólny stan zdrowia, samopoczucie, niepokojące dolegliwości oraz inne wyniki badania krwi.

Podwyższone OB często świadczy o toczącym się procesie zapalnym, choć w Pani przypadku przyczyna wydaje się być inna. Fizjologicznie podwyższone OB obserwuje się przed miesiączką oraz w jej trakcie i najprawdopodobniej tak właśnie było w Pani przypadku. Dla pewności warto jednak omówić wyniki badań z lekarzem.

Podobne pytanie, przy którym pojawiła się odpowiedź specjalisty umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/podwyzszony-poziom-ob-przed-okresem.

Przyczyny podwyższonego OB zostały opisane również w naszym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-wysokiego-ob.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.