Czy takie samopoczucie po tabletkach jest normalne?

Kobieta 26 lat Pierwszy raz biorę tabletki antykoncepcyjne, novynette. Zostały mi one przepisane po konsultacji ginekologicznej, w której zostalo wykonane tylko USG. Od pierwszej tabletki czuje się jak nie w swoim ciele. Mam mdłości, obniżony apetyt, ogromne zmęczenie nie jestem w stanie funkcjonować normalnie, obniżony nastrój, zimne ręce i stopy, ciągle śpię. Czy naprawdę powinno tak być? Czy przestać brać i wykonać jakieś badania? Chce korzystać z tabletek ale nie kosztem normalnego funkcjonowania. Proszę o odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

po zażyciu tabletek Novynette najczęściej pojawiają się takie działania niepożądane, jak: zmiany nastroju, bóle brzucha, bóle głowy, nudności, przyrost masy ciała, bóle piersi czy depresja. Mniej niż 1 na 100 osób boryka się z migreną, wysypką, zatrzymaniem płynów, biegunką, wymiotami lub spadkiem libido.

Jeśli tabletki utrudniają Pani normalne funkcjonowanie, oznacza to, że nie zostały dobrze dobrane. Proszę udać się do lekarza, który je Pani przepisał i porozmawiać o ewentualnej zmianie tabletek.

Przed rozpoczęciem antykoncepcji hormonalnej powinna Pani również wykonać szereg badań, w tym badanie ginekologiczne, morfologię krwi, poziom glukozy, oznaczenie prób wątrobowych oraz badanie krzepliwości krwi.

Ważny jest również pomiar ciśnienia tętniczego oraz wykonanie testu ciążowego przed przyjęciem pierwszej tabletki.

Szczegółowe informacje znajdzie Pani w poniższym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/badania-do-wykonania-przed-rozpoczeciem-stosowania-antykoncepcji.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.