Czy takie wyniki wskazują już na cukrzycę ciążową?

Witam mam 39 lat krz. cukr robiona 75g dwa razy 1.na czczo 101 po godzinie 249 a po dwóch 175, drugie badanie na czczo 110 po godz.224 po dwóch 187.Śred. glu.90 dni 109.Glukoza na czczo 110 -120,w dzień i w nocy spada od 85 w dół czuję się źle i trzęsą mi się ręce .Przy glukozie 76 ciśnienie 180/96 ucisk w klatce piersiowej ,kołata serce,język się plącze,po dwóch kostkach cukru objawy ustąpiły.Mocno mi się rozmazuje wzrok tak że monitorze nic nie widzę.Leków nie mam.Czy to już jest cukrzyca?

Dzień dobry,

Tak, niestety wyniki testu obciążenia glukozą wskazują na cukrzycę ciążową. Powinna Pani jak najszybciej skontaktować się z diabetologiem. Zalecane wartości glikemii w ciąży świadczące o dobrym wyrównaniu cukrzycy, to wg aktualnych wytycznych: glukoza na czczo 70-90 mg/dl, zaś 1h po głównych posiłkach maks, do 140 mg/dl. Proszę nie bagatelizować problemu i jak najszybciej udać się do diabetologa lub poprosić lekarza rodzinnego, aby wystawił Pani skierowanie do szpitala, bowiem najprawdopodobniej konieczne będzie zastosowanie niewielkich dawek insuliny i dokładne przeszkolenie Pani z zakresu postępowania w cukrzycy.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
specjalista chorób wewnętrznych
specjalista diabetolog
specjalista endokrynolog