Czy takie zachowania córki są normalne w tym wieku?

Witam, jestem mama 2- letniej dziewczynki. Zauważyłam ze corka gdy do niej mowie lub zadaje pytanie najczęściej powtarza ostatnie słowo pytania lub wypowiedzi. Chyba ze na końcu powiem tak lub nie to wtedy odpowie. Ma kuzynkę 3 miesiące starsza to widzę zdecydowana roznice miedzy nimi w porozumiewaniu sie. Wiem ze każde dziecko jest inne ale gdy ma się w otoczeniu rowiesnikow niestety mimo wszystko się porownuje. Corka nie ma swojego zdania tylko nasladuje kuzynkę. Ostatnio zauważyłam tez ze na placu zabaw czy na trampolinie boi się rozbieganych, krzykliwych dzieci i woli zejść z tej trampoliny i się przyglądać. Bylam u lekarza rodzinnego i mowil ze to normalnedla tak małego dziecka jednak prosilabym o podpowiedź.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry!

Zawsze jest tak, że jak zaczyna porównywać się jedno dziecko do drugiego to zaczynamy się zastanawiać czy aby wszystko przebiega dobrze. Najlepiej tego nie robić zwłaszcza, że z listu nie wynika by były jakieś szczególne okoliczności, które mają wzbudzać obawy. Jednak to jest tylko list i na jego podstawie nie da się ocenić czy córka ma problemy z komunikacją, czy sposób wypowiadania się jest faktycznie prawidłowy czy nie. W przypadku gdy będzie to Was rodziców nurtować to warto poprosić o konsultację logopedę. Na pewno to nie zaszkodzi, a Was uspokoi.

Pozdrawiam Agata Majda

w razie pytań zapraszam

www.pracowniaterapeutyczna.eu

agatamajda@icloud.com