Jak mogę zachęcić dziecko do nauki?

Dzień Dobry! Mój syn ma 4,5 roku. Miał problemy z "mówieniem", ale teraz rozgadał się :) mówi niewyraźnie ale pracujemy nad tym z panią logopedką. Ze względu na moją pracę zmieniamy miejsce zamieszkania więc mój syn chodzi do przedszkola przez 4 miesiące w roku. Chciałabym zastąpić mu w domu brak przedszkola, ale szczerze mówiąc nie wiem jak się za to zabrać. Mam problem z zachęceniem go do działania. Bawi się z nami ale na własnych warunkach, trudno mu przestrzegać zasad np. gier, łatwo denerwuje się, rozrzucanie i destrukcja to najlepsza dla niego zabawa. Nie wiem od czego i jak zacząć.(Proszę nie zrozumieć mnie źle, jest kochanym i ciepłym chłopcem, poprostu nie wiem jak skupić jego uwagę i zachęcić do nauki/zabawy rozwijającej nie destrukcyjnej).

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!

Z listu wynika, że dziecko troszeczkę wymusza na Was rodzicach pewne działania i zapewne wszystko toczy się dobrze póki wszystko idzie po jego myśli. W momencie gdy zaczynacie stawiać wymagania pojawia się opór. Pierwszą rzeczą, która powinna pomoc to plan dnia. Śniadanie, obiad, spacer, zabawa, nauka zawsze o tych samych porach. Da to poczucie bezpieczeństwa oraz to, że dziecko będzie wiedziało czego się spodziewać. I kolejna rzecz to konsekwencja. Ustalenie granic i wymaganie ich przestrzegania czyli np że nie ma absolutnie zgody na destrukcje, niszczenie itp. oraz spora dawka spokoju i cierpliwości.

Zachęcam do odbycia warsztatów dla rodziców.

Pozdrawiam Agata Majda

w razie pytań zapraszam

www.pracowniaterapeutyczna.eu

agatamajda@icloud.com