Czy takie zachowanie brata wymaga konsultacji lekarskiej?

Mój brat ma 16 lat, od około roku coraz mocniej we znaki daje nam się jego zachowanie. Zupełnie nic go nie interesuje, jest apatyczny, zapytany o coś odpowiada zawsze "nie wiem/może/obojętne". Mam wrażenie, że nie przeżywa żadnych emocji, czasem zachowuje się jakby się zaciął, na różne pytania odpowiada ciągle to samo (np. po prostu/nie chcę), nawet po zwróceniu uwagi, że jego odpowiedź jest nieadekwatna, zachowuje się jakby nie słyszał. Ostatnio jak moja matka próbowała go wypytać, co go trapi to siedział z głową opartą o ręce, nie podnosząc wzroku odpowiadał zdawkowo, to co zwykle. Gdybym go nie znała pomyślałabym, że albo jest uzależniony od narkotyków albo ma autyzm, bo dokładnie tak się zachowuje. Traktuje nas wszystkich jakbyśmy byli dla niego obcymi ludźmi, nie dostrzega potrzeby dbania o dobrą atmosferę w domu, która przez jego zachowania jest coraz gorsza. Moja matka myśli, że to trudny wiek, że przeżywa zmianę szkoły, ale jak dla mnie takie zachowanie daleko wykracza poza wszystkie nastoletnie problemy. Boję się, że to mogą być objawy jakiejś choroby, ze schizofrenią włącznie i pomocy trzeba szukać nie u szkolnego psychologa ale u psychiatry. Czy jest możliwość aby zmusić go żeby poszedł na taką wizytę?

Dzień dobry,
Sądzę, że warto udać się na konsultację z lekarzem psychiatrą, gdyż opisane objawy są niepokojące. Oczywiście nie da się nikogo zaciągnąć na siłę do lekarza, ale można próbować go namówić np. mówiąc mu, że to tylko wizyta kontrolna albo, że dostanie być może tabletki po których będzie radośniejszy. Jeśli chodzi o diagnozę to na postawie opisu nie mogę się wypowiedzieć, ale to może nie być nic poważnego i mogą to być objawy depresji. Oczywiście nie mogę dać gwarancji, ale warto zachować spokój, gdyż opisane objawy nie są specyficzne dla choroby psychicznej np. schizofenii. Pani brat jest w wieku w którym często ujawniają się zaburzenia psychiczne więc tym bardziej warto to skonsultować i w razie takiej potrzeby nie czekać na dalszy rozwój objawów tylko rozpocząć leczenie. Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze i że będzie chciał porozmawiać z lekarzem.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psychologkulczycka.pl/