Czy mój brat cierpi na jakąś chorobę psychiczną?

Mój brat lat 28 od jakiś 10 lat grozi nam( mi, rodzeństwu, swojej dziewczynie) że popełni samobójstwo groźby te pojawiają się dość często przeważnie wtedy kiedy brat pokłóci się z dziewczyną albo odmówi się jemu czegoś albo jeżeli coś jest nie po jego myśli nawet wysyłał smsy pożegnalne żeby zepsuć komuś z rodziny urlop ( robił to celowo ponieważ po powrocie udawał że nic się nie wydarzyło) nie przyjmuje naszej pomocy na próbę rozmowy reaguję agresją i dalszymi groźbami samobójstwa ta sytuacja trwa tak długo że cała rodzina ma już dość psychicznie właśnie zerwała z nim po kilku latach dziewczyna której wysyła zdjęcia z pętlą na szyi żadne prośby zaprzestania tego nie pomagają czasem normalnie z nami rozmawia a potem znika na kilka godzin i pisze że się zabiję po czym wraca do domu jakby nic się nie stało mamy wrażenie jakby robił to dla zabawy jak to zakończyć? Czy da się go ubezwłasnowolnić? Czy to jest choroba psychiczna?

Dzień dobry,
Niestety diagnozę można postawić na podstawie obszerniejszego wywiadu z pacjentem. Z pewnością zachowanie Pani brata odbiega od normy i wskazana byłaby konsultacja psychiatryczna. Jeśli chodzi o możliwość ubezwłasnowolnienia to raczej nie widzę ku temu podstaw i ciekawi mnie to skąd taki pomysł i czemu miałoby to służyć (?). Opisane objawy nie świadczą też o chorobie psychicznej, ale mogą być natomiast przejawem zaburzenia/zaburzeń psychicznego. Zachowania tego typu są specyficzne dla zaburzenia osobowości borderline w którym często dochodzi do samookaleczania się, prób samobójczych oraz szantażowania otoczenia m.in. samobójstwem. Oczywiście to nie jest diagnoza, ale warto poczytać o tym zaburzeniu by móc stwierdzić, czy Pani brat ma inne cechy i objawy dla niego charakterystyczne. Mam nadzieję, że trochę rozwiałam wątpliwości.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psychologkulczycka.pl/