Jaką chorobę psychiczną może mieć mój partner?

Podejrzewam chorobę psychiczną u byłego partnera, chciałabym się dowiedzieć z opisanych poniżej objawów jaka to może być choroba? Pomimo chęci pomocy, długich rozmów i tłumaczenia nie chce poddać się leczeniu, uważa że wszyscy są chorzy i kłamią, pyta się dlaczego niszczymy jego życie. Odwrócił się od całej rodziny, mnie też uważa za oszustke, wmawia mi różne rzeczy, i wierzy w nie pomimo tego że nie są prawdziwe. Nie docierają do niego żadne argumenty. Nie ma omamow wzrokowych czy słuchowych. Nie podejmuje żadnej pracy, wychlud. Każda próba rozmowy z nim na innym temat od razu jest zmieniana przez niego na temat jak bardzo żeśmy zrobili z niego wariata, jest bardzo nerwowy gdy rozmowa nie płynie według jego planu. Musi być tak jak on chce tu i teraz. Twierdzi że ktoś ingeruje w jego życie, że wiadomisci jakie wysyła do koleżanki są automatycznie usuwane i nie może nic zrobić by uzyskać z nią kontakt, ze ktos robi to celowo. Podejrzewal ze na telegon na podsłuchu. Czy moga to być objawy schizofrenii czy być może jest to jakaś głębsza depresja z powodu niepowodzeń życiowych jakie miały miejsce przed wystąpieniem pierwszych objawów?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisywane przez Panią zachowania partnera mogą świadczyć o osobowości paranoicznej, czy nawet psychozie. Jeżeli jest taka możliwość, to powinien się on zgłosić na konsultację psychiatryczną, ponieważ najprawdopodobniej tylko tam, będzie w stanie otrzymać odpowiednią pomoc.

Do objawów osobowości paranoicznej zaliczamy w szczególności: nieprzyjmowanie jakiejkolwiek krytyki, ogromną podejrzliwość, długie pamiętanie krzywd, mylne interpretowanie faktów oraz tworzenie wymyślonych teorii spiskowych.

Jeżeli chodzi o psychozę, to tutaj jednak pojawiają się pewne omamy słuchowe lub wzrokowe. Psychoza także może mieć swoje podłoże w nadmiernej podejrzliwości.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami dotyczącymi omawianych problemów:

https://portal.abczdrowie.pl/paranoiczne-zaburzenia-osobowosci

https://portal.abczdrowie.pl/psychoza-objawy-przyczyny-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.