Życie z chorym psychicznie partnerem a CHAD lub schizofrenia

CHAD CZY SCHIZOFRENIA Witam,od 3lata zyje z chorym psychicznie partnerem. Ma 34 lata,w dziecinstwie stwierdzili u niego psychozy. Pytanie jakie? ( nie leczy sie ) jego objawy to nadpobudliwosc ,agresja ,dokuczliwosc nadaktywnosc,nawet z siekiera potrafil biegac ,nieufnosc I wielka podejzliwosc.tak to sie miewa u niego pare razy w roku po tygodniu przechodzi zazwyczaj trwa ,krotko ale ostro! oczy chodza mu jak orbity. Pije kazdego wieczoru W depresji go nie widzialam, tylko spi dlugo. dziekuje

Dzień dobry!

Nie jest możliwe postawienie żadnej diagnozy bez osobistego kontaktu z mężczyzną, dłuższej osobistej rozmowy i obserwacji oraz przeprowadzenia badań diagnostycznych. Bezwzględnie jednak opisywane przez Panią zachowania wskazują na konieczność konsultacji psychiatrycznej.

Pani także może skorzystać ze wsparcia i pomocy terapeutycznej w trudnej sytuacji radzenia sobie nieprzewidywalnymi zachowaniami partnera. Może Pani zgłosić się np. do Poradni Zdrowia Psychicznego, Centrum Interwencji Kryzysowej, Centrum Praw Kobiet, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Pozdrawiam!

Niestety w taki sposób nie można postawić diagnozy - po pierwsze jest ku temu za mało danych, poza tym nie da się tego uczynić bez osobistego kontaktu z chorym. Jednakże bardzo ważne jest, aby namówiła Pani swojego partnera na konsultację psychiatryczno-psychologiczną oraz podjęcie terapii - skoro została kiedyś zdiagnozowana psychoza, to nieleczona może się jedynie pogłębiać, a stan pogarszać - co w pewnym momencie może stanowić zagrożenie życia i zdrowia zarówno pani partnera, jak i Pani samej (tym bardziej,że wybuchy są ostre, a w grę wchodzi np. "bieganie z siekierą" jak Pani pisze). Proszę jak najszybciej zainterweniować w tej sprawie. Powodzenia!

Dzień dobry,

"schizofrenicy i cierpiący na zaburzenia schizoafektywne są rozkojarzeni wskutek natłoku wewnętrznych przeżyć i myśli, maniacy stają się roztargnieni wskutek zewnętrznych bodźców, których inni zwykle nie zauważają. Także wtedy, gdy ci pierwsi unikają jakichkolwiek prawdziwych związków z innymi ludźmi, maniacy są zwykle otwarci na kontakt z innymi osobami" - jest to fragment z książki "Psychopatologia" Roberta Meyera. Książka książką (choć jest to dobra pozycja), ale wskazany byłby normalny kontakt z lekarzem psychiatrą. Na podstawie krótkiego opisu sytuacji przez Panią i bez kontaktu z Pani partnerem nie można stawiać diagnozy. A dla Pani wskazana byłaby jakaś grupa wsparcia, forum internetowe, itp.

Pozdrawiam