Zapytaj lekarza

7 3 6 , 7 9 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dieta eskimosów a choroby serca

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Droga wirtualną nie da się postawić żadnej diagnozy. Mam wątpliwości też, czy Pani diagnoza brata jest słuszna. Wykonywanie ćwiczeń na siłowni, anemia i unikanie jedzenia nie musi od razu oznaczać jadłowstrętu psychicznego. Być może Pani brat przejawia coś na kształt bigoreksji, czyli obsesji na punkcie umięśnionego ciała. Osoby cierpiące na bigoreksję to najczęściej młodzi mężczyźni i nastolatki, którym zależy na wyglądzie zewnętrznym. Ćwiczą na siłowni, pasjonują się kulturystyką, stosują niskotłuszczową dietę, zażywają sterydy i jeszcze bardziej katują się intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi. Bigoreksja bardzo często stanowi preludium do zaburzeń odżywiania u mężczyzn. Przez Internet nie postawię żadnej diagnozy – nie jestem w stanie stwierdzić, czy Pani brat spełnia kryteria diagnostyczne, by móc mówić o pełnoobjawowej anoreksji.

Kiedy można podejrzewać anoreksję? Kiedy osoba przeżywa, że może przytyć, jej wskaźnik masy ciała jest mniejszy niż 17,5, nieprawidłowo ocenia swoją sylwetkę, je posiłki w samotności, kłamie na temat zjedzonych posiłków, intensywnie ćwiczy, stosuje diety i głodówki, lekceważy konsekwencje nagłego spadku wagi, kontroluje tabele kaloryczności itp. Więcej na temat anoreksji i metod jej leczenia można przeczytać pod poniższymi linkami:

http://portal.abczdrowie.pl/anoreksja
http://portal.abczdrowie.pl/anoreksja-bulimiczna
http://portal.abczdrowie.pl/anoreksja-u-mezczyzn
http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-anoreksji

Pozdrawiam! 

Psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy