Powtarzanie zachowań u 20-laka

Mój brat od jakiegoś czasu dziwnie się zachowuje. Najpierw to było przy zamykaniu drzwi i okien kilka razy oglądał się i tak jakby sprawdzał czy okno lub drzwi są zamknięte ale ja myślę że to nie oto mu chodziło a teraz wypluwa ślinę z ust po kilka razy ale to też nie robi tego że mu coś w gardle przeszkadza. Czy może to być na tle nerwicowym.Martwię się o niego. Proszę o poradę. Brat jest młody ma 20 lat.

Przyczyny takiego zachowania mogą być różne i nie da się określić ich na podstawie tak krótkiego opisu, a przede wszystkim bez rozmowy z Pani bratem. Jeżeli niepokoi się Pani jego zachowaniem, sądzę, że warto mu o tym powiedzieć i porozmawiać z nim. Jeżeli brat nie chce podejmować tego tematu z Panią, może będzie zainteresowany skorzystaniem z pomocy psychologicznej. Proszę jednak pamiętać, że nie jest możliwe skłonić kogoś do tego, jeżeli sam nie odczuwa potrzeby i gotowości. Pomoc psychologiczna czy terapia najskuteczniejsza jest wtedy, gdy osoba sama chce z niej skorzystać i widzi w tym dla siebie sens.

Jest możliwe, że podobne zaburzenia maja psychogenne, nerwicowe tło. Mogą (ale nie muszą!) także świadczyć o innych zaburzeniach psychicznych (zaburzenia z kręgu natręctw, schizofrenii). Dlatego warto zgłosić się do psychologa. Diagnoza pozwoli na podjęcie dalszych kroków i poradzenie sobie z trudnościami.