Dlaczego 5-latek powtarza, że rodzina go nie kocha?

Witam. Mój syn ma 5 lat i od pewnego czasu gdy rano wstaje mowi że mama i tata oraz brat go nie kochają i tak powtarza mu się mówić nawet parę razy dziennie ale ja mu tłumacze że go kochamy ale on i tak powtarza że nie kochamy go. Czym to może być spowodowane? Z góry dziękuję za odpowiedź

Czasem taka reakcja "mamusia mnie nie kocha" jest wyrażeniem chwilowych emocji dotyczących jakiegoś zakazu czy nakazu, nawet ogólnego niezadowolenia, a nie konkretnym wyrażeniem uczuć do mamy, taty czy brata. Czasem może wynikać z lęku i potrzeby usłyszenia zapewnienia, że jest inaczej (nawet po kilka razy dziennie).
Warto dopytywać synka, skąd wynikają takie myśli i nadal cierpliwie zapewniać o uczucia (co nie znaczy przestać stawiać granice!)
Jeśli problem po jakimś czasie minie, nie trzeba się niepokoić. Jeśli sytuacja będzie się przeciągać można skorzystać z konsultacji z psychologiem rodzinnym lub dziecięcym.

Witam,
dzieci w tym wieku często potrzebują potwierdzenia, że są kochane i potrzebne. Podświadomie mówią coś, co niepokoi otoczenie i tak pewnie jest z pani synkiem.
Jeśli to jest dla pani niepokojące proszę udać się na rozmowę do psychologa dziecięcego. On na pewno rozwieje wszelkie wątpliwości.
Pozdrawiam