Powtarzanie czynności i obsesyjne sprawdzanie zamknięcia drzwi

Witam. Mam problem od dłuższego czasu z, tak myślę, pewnością siebie. Chodzi o to że np. wychodzę z domu, kilka razy szarpie za klamkę chociaż przekręciłem zamek, kilka razy łapie za kieszenie patrząc czy wszystko zabrałem, chodzę po mieszkaniu jak jakiś nawiedzony i patrzę czy wszystko pozamykałem i wyłączyłem, wracam w nocy z pracy, również szarpie za klamkę sprawdzając czy zamknąłem mieszkanie. Żona powoli nie wytrzymuje tego nocnego budzenia drzwiami.

Dzień dobry,

Proszę udać się na konsultację do psychoterapeuty i/lub lekarza psychiatry, którzy wyłącznie w kontakcie osobistym mogą zdiagnozować Pana dolegliwości i zaproponować (o ile) odpowiednią metodę leczenia.

Witam,
to może być efektem przesadnej odpowiedzialności i poczucia,że "muszę" być perfekcyjny.Nie wiemy jednak dlaczego unika Pan podziału zadań z żoną,może również z innymi osobami,którym Pan nie ufa i tym samym nie chce dopuścić,by to oni przejmowali kontrolę. To często są cechy tkwiące w nieufnych doświadczeniach z ważnymi osobami w przeszłości,które teraz mogą przyjąć postać fobii i wymagają specjalistycznej pomocy/psychoterapia/.

Wygląda na to, że cierpi Pan na zaburzenia obsesyjnie kompulsyjne (OCD) zwane także natręctwami. Podstawą są tu emocje lękowe związane z obsesyjną myślą. Myśl ta w Pana przypadku związana może być np. z tym, "co się stanie jeśli drzwi będą niezamknięte..." W konsekwencji wykonuje Pan czynność kompulsyjną, tj. sprawdzanie klamki. Lęk ustępuje wtedy, ale na krótko, bo potrzebuje Pan sprawdzić jeszcze raz. Tworzy się pewnego rodzaju zależność i potrzeba ciągłych zapewnień.
Natręctwa są dość powszechne, jednak czasami ich nasilenie bywa bardzo dokuczliwe. Warto wtedy zastanowić się nad pomocą specjalisty. Dobre efekty w przypadku OCD daje terapia poznawczo behawioralna. Głównym zadaniem pacjenta jest w niej powstrzymywanie się przed wykonywaniem czynności natrętnych i praca nad obniżeniem napięcia.