Czy takie zachowanie byłego partnera może być wynikiem depresji?

Byliśmy razem prawie 5 lat, było nam dobrze i nagle powiedział, że ma dość i że już mnie nie kocha. A nie mieliśmy ostatnio żadnych poważnych/dużych kłótni. Teraz minął miesiąc od zerwania, zaczęłam czytać różne fora, sięgnęłam po rady znajomych i zastanawiam się czy to nie depresja „mówiła”. Cierpiał i dalej cierpi na depresje. Miewał takie dni, kiedy leżał tylko w łóżku i nie chciało mu się wyjść z pokoju. Jak umawiał się ze znajomymi, to później odwoływał... Był u psychiatry, dostał leki, ale przestał brać po 2 miesiącach. Chwile po tym przeprowadziliśmy się do nowego mieszkania, nowa praca, miesiąc/dwa pandemia. Pracował zdalnie, więc też nigdzie nie wychodził. Mieliśmy wypady na wsi i jak się go zapytałam o te momenty, to powiedział, że kompletnie nie pamięta. Powiedział też, że czuł się nieszczęśliwy w związku, a jak się zapytałam dlaczego, to nie potrafił mi odpowiedzieć. Czytałam, że to może być zaćmienie umysłu albo kreuje swoją rzeczywistość. Czy to jest możliwe, że człowiek nagle przestaje kochać przez depresje? Czy będzie miewał takie dni, kiedy wróci mu pamięć o nas?

Szanowna Pani,

widzę, że sytuacja w której się Pani znalazła jest dla Pani trudna i nie do końca Pani wie co o niej myśleć i jak ją interpretować. Opisane przez Panią objawy, z którymi zmagał się Pani chłopak rzeczywiście są charakterystyczne dla depresji, ponadto wspomina Pani, że był zdiagnozowany i leczony w tym kierunku. Zastanawiając się nad powodem jego zachowania warto wziąć również pod uwagę cały kontekst sytuacyjny. Badania pokazują, że izolacja społeczna spowodowana pandemią znacząco wpłynęła na pogorszenie dobrostanu psychicznego ogromnej części społeczeństwa. Dodatkowo zmiany o których Pani pisze jak przeprowadzka i zmiana pracy (pomimo bycia z założenia czymś pozytywnym) to również stresory które mogą nasilać objawy depresyjne. Jednakże na podstawie informacji przez Panią podanych nie można jednoznacznie stwierdzić czy decyzja o zerwaniu, którą podjął Pani chłopak była wynikiem depresyjnego myślenia. Dochodzi tutaj cały kontekst waszej relacji, każdy związek ma też inną dynamikę i kłótnie wcale nie stanowią warunku koniecznego do rozstania. Jeśli czuje Pani się zdezorientowana w tej sytuacji i ma potrzebę poukładania sobie tej relacji to bardzo bym Panią zachęcała do kontaktu ze specjalistą, który jako osoba bezstronna patrząca na rzeczy z zewnątrz pomoże Pani uporać się z tymi emocjami. Ponadto zakończenie bliskiej relacji po 5 latach to duża zmiana życiowa, napewno wiążąca się z silnymi emocjami, którym warto się przyjrzeć w trosce o swój komfort psychiczny.

Serdecznie pozdrawiam,