To depresja czy uczucia?

Cześć. Wczoraj, gdzieś o 22.30, chłopak na takiej stronce ze mną zerwał. Mam tylko 12 lat i gdy mu napisałam, że on chyba ma mnie gdzieś zerwał ze mną, od tego czasu mało jem, płaczę i nie śmieję się, jestem przygnębiona i zmęczona.

Musiałam odkłamać rodziców, że niby mnie nie przytulają itp., bo myśleli, że mam jakiś problem, ale im o tym nie powiem nigdy w życiu, nawet znalazłam nowego chlopaka, ale nie kocham go. Podobno jak z nim chodziłam był w szpitalu, później wyszedł i miał nogę w gipsie. Czy to mój błąd i czy mam depresję po rozstaniu? PROSZĘ O POMOC!

Witam!

Depresja jest bardzo poważną chorobą psychiczną, a Twoje problemy są raczej związane z ostatnimi przeżyciami. Rozstanie z chłopakiem jest ciężkim przeżyciem. Jednak w takim przypadku możemy mówić o obniżeniu nastroju i trudnych emocjach, a nie o zaburzeniach psychicznych.

W młodym wieku taki doświadczenia przeżywa się jeszcze mocniej, gdyż wiele struktur odpowiadających za kontrolę emocji dopiero się kształtuje. Jesteś teraz w wieku bardzo intensywnych zmian, stąd mogą brać się huśtawki nastroju i poczucie niezrozumienia. Warto jednak, żebyś informowała rodziców o takim samopoczuciu i jego przyczynach. Dzięki rozmowie z nimi zbliżysz się do nich i pozwolisz im sobie pomóc.

Pozdrawiam