Jak zachować się wobec mojej byłej partnerki?

Dzień dobry . Mam 20 lat , moim problemem jest relacja z moją ex partnerką , rozstaliśmy się w tamtym roku w czerwcu , po zerwaniu 2 miesiące starałem się żeby do niej wrócić , jednak ona zapierała się że mnie nie kocha i już nigdy nie pokocha . Rozstaliśmy się natomiast z powodu ,iż moja wtedy przyjaciółka namieszała w naszym związku , moja przyjaciółka chciała być ze mną pomimo że wiedziała że kocham swoją partnerkę , nie spotykałem się z przyjaciółką , tylko ona do mnie pisała od czasu do czasu , w kwietniu tamtego roku , dwa miesiące przed rozstaniem z moją dziewczyną uciąłem kategorycznie kontakt z moją przyjaciółką (ówczesną ) lecz ona przez konto na fb powoli wpływała na moją dziewczynę i doprowadziła iż ona ze mną zerwała , po zerwaniu tak jak już wspomniałem , 2 miesiące się jeszcze starałem , po tym czasie lekko odpuściłem , tak że to moja ex kontaktowała się ze mną, lecz ostatnio kontakt jest tylko z mojej strony w stosunku do ex dziewczyny ,wysłałem jej ostatnio list opisując wszystko co do niej czuje ,lecz ona nie chce ze mną rozmawiać o tym że ja ją nadal kocham . Jeśli by tak usiąść i zadać sobie pytanie czy ja rzeczywiście ją nadal kocham to odpowiedź zawsze jest twierdząca. Ale już sama myśl o tym że musiałbym zerwać kontakt z nią jest bolesny , ponieważ bardzo się do niej przywiązałem i czuje więź z nią , ona też sugeruje mi że chce mieć ze mną kontakt pomimo że nasze rozmowy wyglądają jak rozmowy o pogodzie ,ale mimo wszystko to ja dostaje od niej wiadomości (od mojej ex) o to że ja mam się z nią kontaktować , mam pisać do niej pomimo że robię to raz na 2/3/4 tygodnie w ostatnich 4 miesiącach . W tym wszystkim chciałbym prosić o radę co powinienem zrobić wobec siebie jak i wobec mojej byłej partnerki . Chciałbym też dowiedzieć się co może oznaczać jej że tak powiem ..... jej "pewność " że nie zdoła mnie jeszcze raz pokochać i skąd ona się bierze . Z góry dziękuje , Pozdrawiam :)

Dzień dobry,
Niestety nie mogę Panu jednoznacznie powiedzieć, co ma Pan zrobić ponieważ każda decyzja niesie ze sobą określone konsekwencje i nie mogę za nie brać odpowiedzialności. Jeśli Panu na niej zależy to warto podtrzymywać kontakt i zabiegać otwarcie o jej względy jednocześnie licząc się z tym, że może nic z tego nie wyniknąć. Odcinając się od problemu i podejmując próbę zapomnienia o niej nic Pan nie zyska i tylko będzie Pan cierpiał. Jeśli chodzi o pytanie dotyczące jej pewności, że nie zakocha się po raz drugi to niestety mogę postawić tu tylko kilka hipotez. Ogółem z zakochaniem jest tak, że zmienia ono na długie miesiące naszą biochemię mózgu i odkochanie się jest bardzo trudne (jeśli naprawdę się zakochaliśmy). Procesy psychiczne dzielimy na poznawcze oraz emocjonalne, które pozostają ze sobą w interakcjach i wpływają na siebie wzajemnie. Zakochana osoba na poziomie emocjonalnym nadal kocha nawet, gdy na poziomie poznawczym wie że nie powinna i to sobie tłumaczy np. mój chłopak spotyka się z inną i nie powinnam go kochać. Podejrzewam, że gdyby naprawdę kochała to nie musiałaby się zakochiwać po raz drugi, bo tego pierwszego zakochania nie potrafiłaby w sobie tak szybko zniszczyć. Istnieje taka przykładowa opcja, że to był tylko pretekst żeby zerwać, bo i tak nie kochała i nie zależało jej na Panu. Niepokojące jest to, że od czerwca minęło sporo czasu a ona nie wyraziła do tej pory chęci powrotu. Kolejna hipoteza to taka, że ona potrzebuje więcej czasu i kocha tylko chce żeby zawalczył Pan o nią i ona chce to zobaczyć. Dziewczyna chce z Panem kontaktu i to już jest dobry znak. Następna możliwość to taka, że ona sama nie wie co czuje do Pana i potrzebuje czasu na rozeznanie się w tym. Niestety tylko tyle mogę podpowiedzieć a co Pan dalej z tym zrobi to już jest Pana wybór. Mam nadzieję, że dokona Pan słusznych decyzji i wszystko pomyślnie się zakończy.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/