Jak odbierać zachowanie mojej dziewczyny?

Dzień dobry .Mam 21 lat , jestem troszkę zakłopotany i pogubiony z powodu zachowania mojej byłej dziewczyny . Rozstaliśmy się półtorej roku temu , z takiego powodu ,iż ona była zazdrosna że utrzymywałem kontakt z dziewczyną ,która była we mnie zakochana i która wmieszała się w nasz związek . Po tym jak ze mną zerwała a było to w czerwcu (2018r.) ,to aż do końca września (2018r. ) starałem się .... ,mając nadzieję że zgodzi się żeby to wszystko odbudować i ...po prostu wrócić do niej . Po tym okresie , od października stopniowo urywałem kontakt aż do momentu kiedy na początku tego roku 2019 chciała do mnie wysłać list , w którym proponowała spotkanie ale w miasteczku , do którego mamy niedaleko ,a ja się nie zgodziłem , ponieważ pochodzimy z sąsiednich dla siebie miejscowości i wolałem spotkać się u niej (wydawało mi się to bardziej rozsądne ) . Wracając do tego listu ... nie wysłała mi go pocztą ,lecz w zdjęciach na facebook'u . Po tym wydarzeniu ja jej już wysłałem pocztą list i również zaproponowałem spotkanie na które ona tym razem się nie zgodziła , jednym z powodów było to że bała się że będę ją namawiał do powrotu do siebie , a ona zawsze kiedy rozmawialiśmy o sobie po zerwaniu ( mniej więcej od października 2018 r.) powtarzała zdanie " nie kocham Cię i nigdy już nie pokocham " . W tym roku zamieściłem jej na tablicy na facebook'u życzenia urodzinowe , po czym ona mnie ... wyśmiała ? że facebook musiał mi przypominać o jej urodzinach ,ale ona doskonale wie że o wszystkim zawsze pamiętałem . W lipcu tego roku (2019) kiedy jechałem na egzamin na uczelnie ,dostawałem od niej masę wiadomości na snapchacie ,na których pokazywała co robi,co się jej stało etc. Wiadomości te wysyłała przez 1,5 h ,czasem z częstotliwością 3 takie wiadomości w ciągu 2 min . Od tamtego czasu nie wysłała mi ani jednej wiadomości w postaci zdjęcia na snapchacie a na facebooku nie pisaliśmy od jej urodzin (od maja) . Ostatnio mimo tego wysyłała mi ponownie zdjęcia na snapchacie ,przez okres ok 5 dni , wysyłając jej jedno zdj a resztę stanowiły zdjęcia z pracy .Zastanawiam się ,a wręcz nie rozumiem dlaczego ona ponownie ... szuka takiego kontaktu? Nie wiem czy to ma być formą zaczepki czy jakiegoś innego formy zwrócenia na siebie uwagę . Wiem ,żę ona nie ma nikogo i przez ostatni czas ona pochłonięta jest pracy ,a wiem to od naszej wspólnej znajomej . A dzisiaj mamy 24 grudnia (2019) i chodzi mi po głowie wysłać jej życzenia bożonarodzeniowe i chce też zobaczyć jak ona postąpi , jestem ciekaw czy odpisze mi coś w stylu "przypomniałeś sobie o mnie ? " . A Panią /Pana prosiłbym o to aby jasno mi wytłumaczyć z punktu osoby trzeciej i bardziej doświadczonej jak to wygląda ale również jak to wygląda z punktu psychologicznego . Z góry dziękuje :)

Dzień dobry,
Oczywiście nie mogę dać Panu gwarancji na to jak jest, gdyż mogę w tym miejscu stawiać jedynie hipotezy. Nie wiem tak naprawdę, jakie motywy kierują jej zachowaniem, gdyż to ona jest jedyną osobą je znającą. Podejrzewam, że ona nadal może coś do Pana czuć i pragnąć tego by Pan zabiegał o jej względy. Jeśli nawet powiedziała Panu wprost, że Pana nie kocha to i tak nie wiemy, czy mówiła prawdę. Z pewnością dwie obojętne sobie osoby nie zachowują się w taki sposób. Po rozstaniu (oczywiście, gdy obie strony naprawdę nie chcą być razem) zwykle ludzie zrywają całkowicie kontakt lub przechodzą na stopę koleżeńska, ale jest to wówczas wyraźnie podkreślone. W momencie, gdy jedna ze stron zachowuje się tak jak przykładowo Pana była dziewczyna to można wnioskować, że za takim postępowaniem kryją się jakieś motywy. Z pewnością bez powodu "nie wysilałaby się" i nie zaczepiałaby Pana na każdym kroku. Oczywiście mogłaby to być forma zemsty lub dowartościowania własnej osoby, ale podejrzewam że może chodzić o coś więcej. Opisane zachowanie w zasadzie można uznać za dosyć niedojrzałe, gdyż przypomina zabawę "w kotka i myszkę", gdzie nie rozmawia się wprost tylko gra się w domysły. Jeśli nadal Pan ją kocha to może Pan próbować zawalczyć o ten związek i intuicyjnie czuję, że są szanse na jego reaktywację. Bardzo istotny jest sam powód rozstania, gdyż zazdrość świadczy o ogromnym zainteresowaniu danym mężczyzną. Podejrzewam, że to zerwanie mogło stanowić z jej strony "wołanie o zabieganie przez Pana o jej względy na nowo". Ciekawi mnie to w jaki sposób wmieszała się ta trzecia osoba w ten związek i czy Pana dziewczyna nie miała powodów by czuć się trochę skrzywdzoną. Nie zawsze zerwanie jest jednoznaczne z chęcią definitywnego rozstania, co brzmi paradoksalnie ale w przypadku mniej dojrzałych relacji może mieć miejsce. Ja mam nadzieję, że moja odpowiedź jest dla Pana wyczerpująca i że rozjaśniła chociaż trochę obraz tej sytuacji.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psychologkulczycka.pl/