Czy takie zachowanie dziewczyny może być oznaką jej zainteresowania?

Dzień dobry .Mam 21 lat . Mam problem co do osoby mojej byłej dziewczyny ale również problemem jest nieumiejętność prawidłowego rozpoznania i rozszyfrowania celu i intencji zachowania mojej byłej dziewczyny . Zaczynając od początku (...)w czerwcu 2018r ,kiedy byłem na uczelni wprost napisała mi na facebooku " [moje imię] zerwij ze mną bo ja już tak nie umiem " na co ja się nie zgodziłem argumetując to swoim uczuciem do niej ,lecz ona sama po kilku minutach napisała że to koniec ,powodem było to że utrzymywałem kontakt z moją znajomą ,która wmieszała się w nasz związek w taki sposób że napisała do mojej byłej w czasie trwania związku ,bo chciała żeby ta ze mną zerwała i moja znajoma mogła się związać ze mną . Po tym zerwaniu ,pisałem do niej codziennie jak tylko mogłem , wtedy namawiałem ją do powrotu ,szukałem różnych argumentów żeby uwierzyła mi że chce wrócić i wszystko naprawić /odbudować .Wspomnę że to był mój pierwszy związek . A po zerwaniu , starałem się o nią i o to wszystko przez 4 miesiące i niestety również sam na własne życzenie przedłużyłem sobie tą "żałobę " po zerwaniu . W czasie tego okresu (4-ech miesięcy ) ona zaczęła mi pisać wiadomości typu "nie kocham Cię i nigdy już nie pokocham " a na tamten czas były to dla mnie słowa bardzo krzywdzące .Ona również w tym czasie zaproponowała nam przyjaźń , na którą się nie zgodziłem ,ponieważ w głowie miałem wizję że będę musiał od niej kiedyś słuchać jak bardzo jest szczęśliwa z kimś innym ,a tego chciałem sobie darować . W październiku natomiast próbowałem ograniczać nasz kontakt , nie pisząc przez 2/3 dni i na 4 dzień pisząc do niej dostawałem od niej reprymendę za to że nie pisałem przez te ostatnie 2/3 dni . Następnym takim wydarzeniem ,które zapadło mi w pamięć miało miejsce w styczniu ubiegłego roku , kiedy to ona najpierw napisała do mojej siostry z prośbą aby ta podała jej nasz adres ,a jak się potem dowiedziałem od niej przez facebooka (...) moja była dziewczyna chciała po prostu wysłać do mnie list i wysłała go ale... w zdjęciach przez facebooka . W liście tym pisała o tym że chciałaby się spotkać w pobliskim dla nas miasteczku , na co się nie zgodziłem ,bo chciałem się spotkać z nią u niej w domu ,choćby dlatego żeby ona czuła się pewniej . Po 2-óch/3-ech tygodniach od tej rozmowy ja wysłałem do niej list ,ale drogą tradycyjną ,nie elektroniczną ,również w nim zaproponowałem spotkanie godząc się na spotkanie we wspomnianym miasteczku , na co ona tym razem się nie zgodziła . Kolejnym takim wydarzeniem z pamięci jest maj ubiegłego roku,kiedy wysłałem jej życzenia urodzinowe , a ona mnie wyśmiała ,że facebook musiał mi przypominać o jej urodzinach ,bo wysłałem pod wieczór wtedy kiedy mi to odpowiadało ,ale wyrzekłem się tego pisząc jej że ona wie że doskonale pamiętam wszystkie daty dotyczące mnie i jej i zakończyłem rozmowę, od tego czasu nie pisaliśmy na facebooku ani przez smsy . W czerwcu natomiast jadąc ze swojej miejscowości na egzamin na uczelnie (podróż trwała 2,5 h ) przez ten czas wysyłała mi zdjęcia na aplikacji ,wysyłając mi zdjęcia jej samej , jak i tego co robi i co się jej przydarzyło w tym czasie (np . poparzenie pokrzywą ) ,ale ja na to jej nie odpisałem , nie zareagowałem. W grudniu natomiast znowu powtórzyła się ta sama sytuacja co w czerwcu ,ale było to jedno zdjęcie na dzień przez ok 5 dni . W grudniu natomiast wysłałem jej życzenia świąteczne i noworoczne , na które odpowiedziała mi miło . Podziękowała i mi złożyła życzenia i to był pierwszy i póki co ostatni kontakt nasz od czasu jej urodzin . Moje pytania to : Jak mam odczytywać intencje i cele zachowania mojej byłej dziewczyny? Czy powinienem jakoś reagować na jej zaczepki ? I czy może to być oznaka jakiegoś jej zainteresowania mną albo chęcią odbudowania naszego związku ? Wspomnę że ona jest dla mnie rówieśniczką . Zdaje sobie również sprawę ,że odpowiedź na któreś z moich pytań będą Pani /Pana opinią bądź hipotezą . Mimo wszystko chciałbym dowiedzieć się jak wygląda to od strony osoby obcej , osoby 3-ciej oraz jak to wygląda z punktu psychologicznego . Za odpowiedź z góry serdecznie dziękuje i pozdrawiam .

Dzień dobry, włożył Pan dużo wysiłku w opis tej relacji. Wydaje się, że w głównej mierze opiera się na niedopowiedzeniach, próbach kontaktu i wycofywania się z nich. Trudno o porozumienie, gdy intencje i uczucia nie są wypowiadane wprost. Wygląda, jakby Państwo obawiali się przyznać do swoich uczuć. Rozumiem, że Pan dalej jest w ten związek zaangażowany. Zastanawia mnie, na ile w sobie odnajduje Pan lęk przed bliskością, intymnością, pokazaniem siebie. Pyta Pan, jak interpretować zachowanie dziewczyny, a ja mam wrażenie, że istotniejsze jest by Pan odpowiedział sobie - jakie są Pana uczucia, intencje i pragnienia wobec niej i co może Pan z tym zrobić.

Pozdrawiam.