Czy takie zielone upławy są objawem bakterii atypowych?

Czy żółte, czasami zielone upławy z pochwy bez objawów zapalenia mogą być objawem bakterii atypowych? Jak przeprowadzić taką diagnostykę i czy jest ona refundowana?
KOBIETA, 26 LAT 2 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

żółte lub zielonkawe upławy z pochwy, szczególnie jeśli nie towarzyszą im inne objawy zapalenia, mogą być związane z infekcjami wywołanymi przez bakterie atypowe, takie jak chlamydia czy mykoplazma. Takie infekcje często przebiegają bez wyraźnych objawów, ale mogą prowadzić do różnych komplikacji zdrowotnych, w tym do problemów z płodnością.

Może Pani wykonać kilka rodzajów badań, aby zdiagnozować przyczynę upławów. Mikroskopowe badanie wymazu z pochwy pomoże ocenić mikroflorę bakteryjną i wykryć obecność nietypowych komórek lub bakterii. Testy molekularne, takie jak reakcja łańcuchowa polimerazy (PCR), są bardzo skuteczne w identyfikacji konkretnych patogenów, w tym chlamydii, mykoplazmy czy ureaplazmy, poprzez analizę DNA lub RNA.

Zalecamy skonsultowanie się z ginekologiem, który na podstawie objawów i oceny stanu zdrowia, może zdecydować o najlepszym podejściu diagnostycznym. Lekarz poinformuje również o możliwościach refundacji konkretnych badań.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/uplawy-z-pochwy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.