Czy tarczyca może się minimalnie zmniejszyć po lekach?

Witam! Od około miesiąca tarczyca, jest powiększona do pojemności LP 39, PP 49, sięga też niewiele za mostek(o grubość kości). Dł 10cm nad kW PP zlokalizowano guz 8x8x6 mm, biopsja - wynik krew, nieliczne tyreocyty. Miałem problemy z przełykaniem, które minęły, jest swoisty opór lecz jadam potrawy stałe. 2 endo zaleca subttotal usuniecie, natomiast jeden chce podjąć farmakologiczne leczenie. Jestem rozbity z decyzją. Czy tarczyca może się minimalnie zmniejszyć po lekach, redukując ucisku ?

Dzień dobry,

Jest szansa,że po zastosowanym leczeniu, przy supresji TSH wymiary gruczołu tarczowego ulegną niewielkiej redukcji, ale wymaga to czasu i nie ma pewności, że w przypadku wola, jakie Pan ma leczenie farmakologiczne przyniesie zamierzone rezultaty, a jeśli tak , to na jak długo... Jeśli boi się Pan zabiegu, to może Pan spróbować farmakoterapii, ale jeśli pomimo zastosowanego przez endokrynologa leczenia dojdzie do nawrotu problemów z przełykaniem, to najlepszym rozwiązaniem będzie w Pana przypadku zabieg.
Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz