Czy te dolegliwości mogą być spowodowane wadą kręgosłupa?

Witam Od trzech lat mam zawroty głowy które nasilają się w dni bardzo ciepłe takie jak mamy aktualnie. Doszedł też ból za prawym okiem w okolicach zatok dokładnie nad okiem. Strasznie dretwieja mi palce u prawej nogi, czy te dolegliwości mogą być spowodowane wada kręgosłupa? Mój wzrost to 194cm

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dolegliwości, które Pan opisał na pewno nie można bagatelizować. Długotrwałe zawroty i ból głowy oraz drętwienie palców nóg mogą wskazywać na wachlarz różnych, niekiedy bardzo poważnych chorób. Najprostszym wytłumaczeniem objawów obejmujących Pana dolegliwość w nodze jest ucisk na nerw lub niedokrwienie obszaru stopy. Dochodzi do nich przez długotrwałe utrzymywanie ciała w jednej pozycji, a dyskomfort mija samoistnie po rozruszaniu kończyn. Dlatego odpowiedź na Pana pytanie brzmi: wymienione objawy mogą, lecz nie muszą być wywołane wadą kręgosłupa. Niestety przyczyna może być znacznie poważniejsza, jak np. uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, które także może przejawiać się zaburzeniami równowagi i bólami okolic oczu. Piszę tutaj o tak poważnych możliwościach nie po to, aby wzbudzić Pana niepokój, lecz pobudzić do działania i podjęcia pełnej diagnostyki.

Aby dowiedzieć się, co dokładnie jest przyczyną powstałych objawów, należy przeprowadzić rzetelne badania lekarskie. Początkowym ich etapem powinno być udanie się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci podstawowe badania wykluczające część chorób oraz - w razie potrzeby - pokieruje Pana do kolejnych specjalistów np. do neurologa. Gdy choroba będąca przyczyną dolegliwości zostanie rozpoznana, rozpocznie się właściwe leczenie.

Więcej w danym temacie przeczyta Pan w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/dretwienie-palcow-u-nog,

https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.