Czy te dolegliwości mogą mieć związek ze stresem?

Witam mam 19 lat, przez ok. 2 tygodnie miewałem bóle po prawej stronie klatki piersiowej, później zamieniło się to na uczucie ciężkości w klatce piersiowej. Po upływie tych 2 tygodni dolegliwości ustąpiły ale podczas oddychania mam wrażenie (nie cały czas), że coś jakby drży albo chrobocze(delikatnie) w klatce piersiowej, mniej więcej po środku. Czy na te dolegliwości mógł mieć wpływ duży stres a także pogrzeb bliskiej osoby, dodam tylko, że bardzo się wszystkim przejmuję, przeżywam i na ogół jestem bardzo emocjonalną osobą. Wszystkie te dolegliwości pojawiły się po pogrzebie. Na ogół nie odczuwam żadnych innych objawów. (Nie palę). Dziękuję za pomoc.

Witam Pana,
Śmierć bliskiej osoby jest zawsze wstrząsającym przeżyciem,
któremu zwykle towarzyszy dezorientacja, smutek, płacz,
gniew, lęk, poczucie winy, osamotnienia, poczucie
przytłoczenia, poczucie nieszczęścia, rozdrażnienie i wiele
innych przykrych uczuć i emocji nad którymi trudno zapanować.
Ogromny żal, smutek i silne przeżycia związane ze śmiercią
bliskiej osoby sprawiają, że ciało również reaguje
na ten stan różnymi dolegliwościami i pojawia się np. ból głowy
i inne cierpienia fizyczne.
Ważne jest, żeby w tym bólu nie pozostawał Pan zupełnie sam.
Wiem, że to trudne, ale proszę nie stronić od rodziny,
przyjaciół i znajomych.
Wspomniał Pan o „dużym stresie”.
„Duży stres” to silne napięcie nerwowe, które negatywnie
oddziałuje na cały organizm.
Przewlekły stres odbiera siły do działania, osłabia chęć
i radość życia.
Wszystko to negatywnie wpływa na samopoczucie
fizyczne i psychiczne
Zachęcam Pana do podjęcia terapii psychologicznej.
Terapeuta pomoże Panu odnaleźć się w tej nowej, bolesnej,
bardzo trudnej dla Pana sytuacji, odzyskać równowagę
wewnętrzną i radość życia.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl